Tego wyjątkowego wieczoru strój mężczyzny powinien być bardzo przemyślany. Elegancja nie oznacza jednak sztywnego trzymania się zestawu - garnitur, biała koszula, krawat. Wskazówki Macieja Puciaty, z firmy Van Thorn, która szyje na miarę ekskluzywną męską garderobę, pozwolą na odpowiednie dobranie stroju zgodnie z własnym stylem i możliwościami.

Czy z okazji wigilii mężczyzna obowiązkowo powinien mieć na sobie białą koszulę? Nie ma takiej konieczności. Najważniejsze, by wybrać stonowaną koszulę. Jaskrawe kolory i wyraziste wzory nie są w tych okolicznościach najlepszym pomysłem. Elementami bardziej modnymi, które mogą podkreślić charakter są: kontrastowa stójka, środek mankietów, kolor guzików lub dziurek od guzików. Czasem wystarczy naprawdę drobny szczegół, aby sprawić, że koszula nabierze bardziej awangardowego charakteru - radzi Maciej Puciata.

Co wybrać: garnitur, marynarkę, czy sweter? W eleganckich restauracjach, kurortach, jeśli kolacja wigilijna i jej cała oprawa jest przygotowywana "na elegancko", warto być w garniturze. To samo dotyczy wigilii w domu, o ile takiemu stylowi ubioru hołdują gospodarze. Najczęściej, wybierając się na kolację wigilijną, znamy jej charakter, organizatorów - w związku z tym raczej nie będziemy zaskoczeni - mówi przedstawiciel Van Thorn. Jego zdaniem na zestaw, np. koszula i sweter, mężczyzna może sobie pozwolić, gdy jest chociażby w górach, a otoczenie jest bardziej weekendowe i na luzie.

Maciej Puciata opowiedział również o dodatkach. Według eksperta garnitur najlepiej łączyć z jedwabnym krawatem. Natomiast do marynarki z koszulą lub swetra z koszulą Puciata poleca krawaty wełniane lub dzianinowe, gdyż swoją strukturą dużo lepiej będą się komponowały z całością. Ponadto, do kieszonki piersiowej w marynarce warto włożyć poszetkę (chusteczkę). To ten element podkreśli osobowość mężczyzny. Kolorowa poszetka, krawat i skarpetki mogą, zdaniem Puciaty, urozmaicić stonowaną, ciemną kolorystykę garniturów, marynarek czy swetrów

Znawca mody radzi też, czego powinien unikać tęgi mężczyzna. Przede wszystkim wzorów w szeroką kratę. Powinien również wystrzegać się marynarek dwurzędowych oraz tych z wąziutkimi klapami.

W Polsce święta Bożego Narodzenia obchodzone są naprawdę w wyjątkowej atmosferze. Dlatego nawet, jeśli, na co dzień, nie czujemy się najlepiej w zapiętej pod samą szyję koszuli i krawacie, postarajmy się tego dnia zadbać o wizerunek - apeluje na koniec Maciej Puciata.

Firma Van Thorn, której twórcą i właścicielem jest Maciej Puciata, oferuje ekskluzywne garnitury, marynarki, spodnie i koszule szyte na miarę. Marka powstała z myślą o mężczyznach, którzy szukają klasyki w nowoczesnym wydaniu. W warszawskim atelier Van Thorn krawcy zdejmują miarę, wykorzystując nowoczesną technologię trójwymiarowego skanowania sylwetki.