Co gdy gorzka prawda wyjdzie na jaw? Odejść czy ratować związek? Portal randkowy eDarling zapytał 200.000 użytkowników portalu z 11 krajów, jak ważna jest dla nich wierność w związku. Największymi zwolenniczkami monogamii okazują się być Polki...

Zdrada jest jednym z najczęstszych powodów rozpadu związków. Zdradzamy, bo czujemy potrzebę bycia kochanym i pożądanym. Najczęstszą przyczyną zdrady jest jednak nie sam brak miłości, ale przede wszystkim monotonne życie seksualne. Sama ciekawość doznań seksualnych z kimś innym może przyczynić się do niewierności.

Według danych statystycznych zdrady częściej dopuszczają się mężczyźni. Może dlatego to kobiety są bardziej podejrzliwe, a co za tym idzie mniej tolerancyjne w kwestii niewierności partnera. Fakt ten potwierdzają również badania portalu eDarling. W porównaniu z mężczyznami, aż o 12 proc. więcej kobiet wymienia wierność jako wartość niezbędną w związku.

Badanie portalu eDarling potwierdza również powszechnie panującą opinię, że co „kraj to obyczaj”. Wyniki badań pokazują, że każda narodowość podchodzi inaczej do tematu zdrady. Najbardziej tolerancyjnym narodem okazują się być mieszkańcy Rosji, Francji i Szwecji - najmniej mieszkańcy Polski i Holandii.

Wśród obywatelek Europy to Polki okazują się być największymi fankami monogamii - aż 89% z nich przyznaje, że wierność jest dla nich niezmiernie ważna. Polscy mężczyźni uplasowali się pod tym względem na miejscu trzecim (77%), tuż za mężczyznami z Holandii (80%) i Niemiec (78%).

Obywatele Rosji, Francji i Szwecji przywiązują najmniejszą wagę do wierności swojego partnera. Badania wykazują, że dla 63% pań i 52% panów mieszkających w Rosji wierność w związku nie ma większego znaczenia. Tego samego zdania jest 62% Szwedów i 40% Francuzów.

Aby zrozumieć tak znaczne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami warto rozpatrzyć powyższe dane w kontekście społecznym. W Rosji na przykład, w ogólnej liczbie ludności znacznie przeważają kobiety, a współczynnik feminizacji (przyp. liczba kobiet przypadająca na 100 mężczyzn) wzrasta wraz z wiekiem ludności. Może to oznaczać, że Rosjanki, które statystycznie mają mniejsze szanse na znalezienie drugiej połowy, są gotowe na więcej kompromisów w związku, w tym i w kwestii wierności partnera, niż pozostałe mieszkanki Europy.

Aby zrozumieć rozbieżności między odpowiedziami udzielanymi przez kobiety i mężczyzn, należy rozróżnić wierność emocjonalną od seksualnej. Dla większości pań znacznie ważniejsza jest ta pierwsza, podczas gdy panowie wierność bądź jej brak utożsamiają przeważnie z zachowaniami seksualnymi - tłumaczy psycholog eDarling.

Wpływ na różne podejście kobiet i mężczyzn do tematu i znaczenia wierności w związku może mieć fakt, że statystycznie panie o wiele rzadziej dopuszczają się zdrady niż ich partnerzy. Dla wielu mężczyzn wierność potencjalnej partnerki jest na tyle oczywista, że jej istota znika w ogromie innych oczekiwań wobec dziewczyny czy żony, jak choćby: atrakcyjności czy jej umiejętności kulinarnych.

Wyniki badań udostępnił portal eDarling.pl