1. Wspinaczka po linie
Jedną z konkurencji na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich była wspinaczka po linie. Zawodnicy mieli wspiąć się po 14-metrowej linie na szczyt słupa, a ocenie podlegał nie tylko czas, ale także styl wspinaczki.

2. Strzelanie do żywych gołębi
Ta dość krwawa dyscyplina znalazła się w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbyły się w 1900 r. Zawodnicy musieli strzelać do lecących gołębi, a dwa chybione strzały były równoznaczne z zakończeniem rywalizacji. Jedyny złoty medalista, Belg Leon de Lunde, trafił 21 razy.

3. Przeciąganie liny
Przeciąganie liny na olimpiadach pojawiało się aż pięciokrotnie. Jeden kraj mogło reprezentować kilka drużyn, dlatego w 1908 r. wszystkie trzy medale zdobyli Brytyjczycy. Dyscyplina ta cieszy się dużą popularnością także dziś, ale ma już niewiele wspólnego z igrzyskami.

4. Patrol wojskowy
Igrzyska olimpijskie są symbolem braterstwa wszystkich narodów i z zasady wiążą się z zawieszeniem wszelkich działań wojennych. Jednak począwszy od 1924 r. jedną z dyscyplin sportowych były pokazy patroli wojskowych. Konkurencja ta rozgrywana była do 1948 r., później zastąpił ją biatlon.

5. Pojedynki
Pojedynkowanie się tylko dwukrotnie było dyscypliną olimpijską. Zawodnicy strzelali w siebie kulami wykonanymi z wosku, a wygrywał ten, który trafił przeciwnikowi w twarz (chronioną przez maskę). Jednym z medalistów był Sir Cosmo Duff Gordon, którego uratowano z pokładu Titanica.

6. Solowe pływanie synchroniczne
Po raz pierwszy ta absurdalna dyscyplina znalazła się w programie igrzysk w 1984 r., powtórzoną ją także na kolejnych dwóch olimpiadach. Zawodnicy mieli wykonywać w wodzie figury w rytm granej muzyki.