Choć do odkrycia doszło w 2008 r., przed rozgłoszeniem wiadomości należało przeprowadzić datowanie radiowęglowe. Potwierdziło ono wstępne przypuszczenia co do wieku garderoby. W zeszłym roku Beatrix Nutz wygłosiła nawet wykład na ten temat, ale sensacyjna wiadomość nie wydostała się poza kręgi naukowe aż do lipca br., kiedy to w należącym do BBC History Magazine ukazał się artykuł pt. "Średniowieczna bielizna" – informuje kopalniawiedzy.pl.

Poza znakomicie zachowaną bielizną, badacze znaleźli także koszulę z zakładkami na rękawach i kołnierzu. Prawdopodobnie także należała do kobiety, o czym świadczyć może niewielki obwód mankietów.

Sensację wzbudziły cztery lniane biustonosze. Dwa z nich przypominały połączenie stanika z krótką koszulką, pozostałe nasuwały skojarzenia ze współczesną bielizną.

Do tej pory znawcy mody twierdzili, że historia biustonoszy sięga zaledwie 100 lat wstecz.

Dotąd nic nie wskazywało na istnienie przed XIX w. biustonoszy z wyraźnie wyodrębnionymi miseczkami. Średniowieczne źródła wspominały jedynie o torebkach czy kieszonkach na piersi, ewentualnie o koszulkach z torebkami – informuje kopalniawiedzy.pl.

Eksperci z Politechniki Federalnej w Zurychu ustalili za pomocą metody radiowęglowej, że bielizna pochodzi z XV wieku (1440-1485).