W konkursie American Helicopter Society Igor I. Sikorsky Human-Powered Helicopter Competition wygrać można 250 tys. dolarów. Uczestnicy konkursu mają za zadanie zbudować śmigłowiec, który napędzany siłą ludzkich mięśni utrzyma się w powietrzu na wysokości 3 metrów przez co najmniej 60 sekund.

Do rywalizacji przystąpili między innymi studenci z A. James Clark School of Engineering University of Maryland, którzy zbudowali mięśniolot Gamera II.

Wykonany z wykorzystaniem kompozytów węglowych Gamera II ma rozpiętość równą 32 m. Średnica każdego z jego czterech wirników wynosi ok. 13 m, a obroty sięgają 20 na minutę. Masa Gamera II wynosi ok. 32 kg – informuje portal altair.com.pl.

Nie jest to pierwszy mięśniolot skonstruowany przez studentów z Maryland, jednak Gamera I utrzymał się w powietrzu przez zaledwie 11,5 s. Tym razem pilot Gamera II, napędzając wirniki poprzez pedały, wzniósł maszynę w powietrze na czas 35 s.

http://youtu.be/YFjeozMiNUY

Według obliczeń, by unieść aparat na wysokość 60 cm pilot musi wytworzyć moc równą co najmniej 460 W (0,62 KM) – dodaje altair.com.pl.

Mięśniolot konkurencyjnej drużyny – Yuri I – utrzymał się w powietrzu przez niecałe 20 sekund i to na wysokości zaledwie 20 cm.