Mimo, że ludzie przyszli do Europy z Afryki około 40 tysięcy lat temu, do czasu znalezisk z lat 90 XX wieku sądzono, że umiejętność rysowania wykształciliśmy dopiero 15 tysięcy lat temu – z tego okresu pochodziły bowiem najstarsze znane rysunki. Odnalezienie jaskini Chauvet odmieniło ten pogląd, choć pewne kontrowersje budziło to, że tak stare malunki odnaleziono tylko w jednym miejscu. Niektórzy nawet podnosili zarzut, że pochodzą one z tego samego okresu co wcześniejsze znaleziska, a metoda datowania radiowęglowego zawiodła – informuje geekweek.pl.

Od momentu odnalezienia Chauvet naukowcy badali również znajdującą się w pobliżu drugą, dużo płytszą jaskinię Abri Castanet. Miejsce objęte badaniami uznawane jest za jedną z pierwszych siedzib ludzkich w historii. Wewnątrz jaskini odnaleziono m.in. naszyjniki wykonane z muszli oraz skałę z charakterystycznym wyżłobieniem. Naukowcy twierdzą, że przedstawia ono kobiece narządy rozrodcze.

Wewnątrz jaskini odnaleziono m.in. naszyjniki wykonane z muszli oraz skałę z charakterystycznym wyżłobieniem / Media

Częściowo skarby jaskini były niedostępne, gdyż jeden z jej sufitów w jaskini uległ zawaleniu. Ostatnio zbadano dokładnie kolejny z głazów, które spadły z sufitu i na jego spodzie odkryto kolejne żłobienia – również przedstawiające srom. Po poddaniu odnalezionych nieopodal szczątków zwierzęcych datowaniu metodą radiowęglową odkryto, że liczą sobie one około 36-37 tysięcy lat - podaje geekweek.pl.

Czyżby była to prehistoryczna wersja "plakatu z gołą babą"? Wygląda na to, że fascynacja kobietą i jej ciałem istnieje od zarania dziejów i nie zanosi się na to, żeby zanikła.