Sea Shadow został zbudowany w 1985 przez Lockheeda na zlecenie DARPA za ok. 50 mln USD (cały program kosztował 195 mln USD). Jego długość wynosi 49,9 m, a szerokość 20,7 m. Wyporność przekracza 450 ton. Jednostka jest napędzana zespołem diesel-elektrycznym z dwoma śrubami – podaje altair.com.pl

Doświadczalny katamaran zbudowano w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko namierzenia go przez okręty wroga. Służyć temu miały odpowiednio pochylone płaszczyzny kadłuba oraz powłoki pochłaniające promieniowanie elektromagnetyczne. Wiedza, którą udało się zdobyć w trakcie doświadczeń na Sea Shadow została wykorzystana przy projektowaniu kolejnych okrętów.

dailymail.co.uk

Istnienie jednostki ujawniono w 1993. Wycofano ją ze służby w 2006. Zacumowała wówczas, wraz ze specjalnym dokiem – HMB-1 (Hughes Mining Barge, zbudowanym w 1972, pierwotnie do wykorzystania w tajnej operacji podniesienia i przetransportowania sowieckiego okrętu podwodnego K-129, leżącego na dnie Pacyfiku), w którym była ukrywana, na redzie Suisun Bay Reserve Fleet. Co ciekawe, Sea Shadow nie chciało odkupić żadne muzeum - informuje altair.com.pl.

Teraz US Navy sprzedaje katamaran po cenie złomu. Jak wynika z informacji podanych na aukcji, jednostka spędziła na wodzie 9 dni, 6 godzin i 23 minuty… Cena wywoławcza to 10 tys. USD.