Robojelly - robota o kształcie meduzy - stworzyli naukowcy z Virginia Tech pod kierownictwem dr. Yonasa Tadesse. Ramiona robota są zbudowane z tzw. stopu pamięciowego, powracającego do poprzedniego kształtu po odgięciu czy zdeformowaniu. Osiem ruchomych segmentów naśladujących ramiona zostało otoczonych warstwą nanorurek węglowych i pokrytych spiekiem proszku platynowego. Budowa ta pozwala odtworzyć naturalny system napędu meduzy, która porusza się falując ramionami.

>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>

Robot jest napędzany ciepłem powstałym podczas reakcji chemicznych między tlenem, wodorem, pochodzącym z wody morskiej i spiekiem z proszku platynowego, którym jest pokryty. Ciepło to umożliwia szybkie odgięcie się ramion robota i późniejszy ich powrót do poprzedniego stanu. Jak twierdzi kierujący badaniami dr Tadesse, jest to pierwszy robot podwodny, który używa zewnętrznego źródła wodoru jako paliwa.

http://youtu.be/U2OSJQhHQp8

Jak podał portal Daily Tech, obecnie trwają próby z pierwszym prototypem Robojelly napędzanym jeszcze przez silnik elektryczny - tworzony jest prosty układ sterowania zdalnego i autonomiczny układ kierowania. W wersji napędzanej wodorem obecnie konstruuje się system umożliwiający dostarczanie wodoru do każdego z ramion oddzielnie - wówczas będzie możliwe dokładne sterowanie robotem.


Nietypowy robot zostanie wykorzystany do celów poszukiwawczych, ratowniczych i obserwacyjnych. Co ciekawe, skorzysta z nich Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych -
podaje interia.pl.