W wysoką cenę wynajmu bodyguarda wliczone jest nieodłączne w tej profesji ryzyko utraty zdrowia lub życia. Przekonał się o tym ochroniarz trenera Jose Mourinho, dźgnięty nożem w marcu ub.r. na lotnisku w La Corunie. Zamachowiec mierzył w portugalskiego szkoleniowca.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Niekiedy zakres zadań osobistego ochroniarza jest szerszy. "Goryle" Cristiano Ronaldo, pomagają mu nie tylko w osobistej ochronie, ale również w odpędzaniu oszalałych na punkcie piłkarza wielbicielek oraz wścibskich paparazzi.

Drastyczny wzrost zapotrzebowania na ochroniarzy zwiększył się w Portugalii po serii jesiennych napadów na kilku czołowych bankierów i przedsiębiorców. To właśnie przedstawiciele świata biznesu najczęściej korzystają z usług bodyguardów, którym nie wahają się wypłacać co miesiąc nawet po 6 tys. euro.

Wysokie stawki zachęcają do nielegalnej pracy w charakterze ochroniarzy funkcjonariuszy policji, którzy na posterunkach zarabiają średnio ok. 1000 euro miesięcznie.

"Zjawisko się nasila. Coraz więcej portugalskich funkcjonariuszy dorabia sobie po godzinach w charakterze bodyguardów" - potwierdził Ricardo Vieira, prezes lizbońskiego Stowarzyszenia Prywatnych Ochroniarzy.

Ci, których nie stać na prywatnego ochroniarza, muszą liczyć na siebie. Firmy organizujące kursy walk obronnych w Lizbonie i Porto potwierdzają, że w ostatnim roku nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania oferowanymi przez nich szkoleniami, szczególnie krav magą i capoeirą. Za udział w kursie trzeba zapłacić ok. 2 tys. euro.