Choć pajęcze nici wyglądają delikatnie, pajęczyna może być czterokrotnie mocniejsza niż Kevlar, włókno aramidowe, z którego wytwarza się kuloodporne kamizelki.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Co prawda kula o prędkości 329 metrów na sekundę przebija wzmocnioną pajęczą nicią skórę, jednak już przy prędkości dwukrotnie mniejszej pocisk zostaje zatrzymany. Tymczasem nawet ta powolniejsza kula z łatwością przebija skórę człowieka.

Artystyczny performance wymagał pracy międzynarodowego zespołu. Najpierw w laboratorium biologii syntetycznej Utah State University zmodyfikowane genetycznie kozy i jedwabniki wytworzyły odpowiedni pajęczy materiał. Następnie wysłano go do Korei Południowej, gdzie został uprzędzony, po czym w Niemczech powstała tkanina.

Tkaninę powleczono skórą, wyhodowaną z komórek w laboratorium przez biochemika na uniwersytecie w Lejdzie (Holandia). Po pięciu tygodniach hodowli próbka była gotowa do testów.

Essaidi ma nadzieję, że podszyta pająkiem ludzka skóra znajdzie praktyczne zastosowanie - na przykład przy przeszczepach.

Niektórzy naukowcy pracują już nad wykorzystaniem pajęczych materiałów do wytwarzania sztucznej rogówki oka czy implantów wszczepianych do mózgu.