Słowo "kizomba" w języku kimbundo znaczy tyle co „wielka impreza”, co może być nieco mylące… Taniec i pieśni mają bowiem delikatny, zmysłowy i nieco nostalgiczny charakter, tworząc nastrój intymności, atmosferę schadzki lub gry wstępnej.

 
>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>
 

Kizomba łączy w sobie elementy semby (z niej wywodzi się samba), bachaty, merenque i karaibskiego tańca zouk. Tempo tańca odzwierciedla bicie serca, a wszystkie ruchy mają mocno seksualne zabarwienie.
  

http://youtu.be/IelPNwvLQcs
  

Tancerze przez cały taniec utrzymują bardzo bliski kontakt. Podobnie jak w tangu argentyńskim to mężczyzna odgrywa decydującą rolę, partnerka czaruje zmysłowymi, nasyconymi erotyzmem ruchami. Całości dopełnia piękna muzyka z tekstami śpiewanymi w języku portugalskim.

Jak podaje portal danceflowing.pl tańce tak zmysłowe jak kizomba doskonale wpasowały się w akceptację swobody seksualnej, charakteryzującą lata 90. ubiegłego stulecia. Nic więc dziwnego, że na parkietach gwałtownie wzrastała popularność gorących rytmów i kroków mających wyraźne erotyczne zabarwienie.

W Polsce kizomba jest stosunkowo nowym stylem tańca, a jej miłośników możemy podejrzeć najczęściej na salsowych imprezach.