Jednym z najbardziej luksusowych adresów w Polsce jest Mokotowska 59 w Warszawie. Budynek składa się z 14 eleganckich apartamentów. Do dyspozycji mieszkańców oddano podziemny garaż, co jest rzadkością w tej części miasta. Perełką apartamentowca jest luksusowy, dwupoziomowy penthouse składający się z sześciu pokojów o powierzchni 244 mkw. z widokiem na panoramę Warszawy. Luksusowy apartament ma jeszcze jeden atut - taras o powierzchni prawie 70 mkw. Apartament jest całkowicie wykończony i kosztuje 8 mln. 350 tys. zł.

Apartamenty na Mokotowskiej nie są najdroższe. Bezkonkurencyjna jest cena budowanych właśnie w stolicy apartamentów na ulicy Złotej 44. Według projektu budynek ten ma być luksusowym apartamentowcem o 192 metrach wysokości, 54 piętrach i 251 apartamentach. Autorem projektu jest Daniel Libeskind. W budynku mają się znajdować basen, sauna, centrum SPA, taras słoneczny i fitness klub z salą do jogi. Budowa ma być zakończona w 2012. Cena metra kwadratowego mieści się w przedziale od 23 do 43 tys. Im wyżej, tym według developerów, jest drożej. Jednak nie brakuje chętnych. Jak informuje Orco Property Group: "Podczas jednego spotkania z klientami zostało sprzedanych 40 proc. z pozostających w ofercie 125 apartamentów na Złotej."

Ciekawym rozwiązaniem są też Apartamenty Murano. Zaprojektował je Marek Dunikowski, architekt biurowca Galileo. Projekt apartamentów Murano wyróżnia osiemnastokondygnacyjna wieża oraz przeszklone elewacje. Bezpieczeństwo mieszkańcom może zapewnić zaawansowany technologicznie system wideofonów. Potrzebę komfortu gwarantuje standard wykończenia: gres na klatkach schodowych, punktowe oświetlenie holi, drewniane poręcze balustrad oraz windy najnowszej generacji wyposażone w intercom. Cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ceny wahają się od 400 tys. do 2 mln. złotych.

Kto może sobie pozwolić na tego typu wydatek? "Z własnego doświadczenia wiem, że nie są to zwykli ludzie, czy nawet celebryci, bo nie dysponują oni przecież takimi środkami. Najczęściej są to biznesmeni i przedsiębiorcy, którzy w celach inwestorskich wykupują tego typu powierzchnie: - mówi PAP Life Agnieszka Gocałek z Orco Group, zajmującej się budową luksusowego apartamentowca.

Jeżeli nie stać nas na tak drogie apartamenty, wciąż mamy szansę na znalezienie czegoś szczególnego po mniej wygórowanej cenie. Jednym z takich miejsc są lofty na stołecznej Jana Pawła Woronicza. Lofty są to mieszkania aranżowane w nieistniejących już fabrykach i wielkich przedsiębiorstwach. W Europie Zachodniej moda na takie zagospodarowanie bezużytecznych budynków pojawiła się kilkadziesiąt lat temu, ale w Polsce wciąż jest to nowość. "Szczególnym wyróżnieniem loftów na Woronicza, wśród innych luksusowych miejsc w Polsce, są okna - na prawie 6 metrów wysokości. Większość przestrzeni jest też oszklona, co dodaje specyficznego uroku" - mówi Kaja Wojtaszkiewicz z Woronicza Qbik Loft. Cena metra kwadratowego - średnio 11 tys. złotych.

Luksusowych apartamentów w Warszawie nie brakuje. Oprócz wcześniej wymienionych, należą do nich też Platinum Towers zapewniający dostęp do "Holmes Place" - prestiżowego klubu fitness, czy apartamenty na Grzybowskiej, które zapewniają dużo zieleni. W Warszawie znajdziemy też Feliz Residence (dwa willowe apartamenty na Ochocie), Rezydencję Naruszewicza (czarno-białe apartamenty na Mokotowie) czy apartamentowiec na Puławskiej 111.