Żywiec i Browar Konstancin – to dwaj producenci, którzy wygrali przetarg na dostawy piwa dla wagonów barowych i restauracyjnych Warsu w pociągach PKP Intercity. Żywiec znają wszyscy. Dla Konstancina to szansa, by wypłynąć na szerokie wody.

– Dla nas to przede wszystkim sukces wizerunkowy – mówi „DGP” Wiktor Sawoniaka z Browaru Konstancin. – W pierwszych tygodniach do Warsu trafiło 5 proc. naszej produkcji. Do końca roku dostawy mogą się podwoić – dodaje.

Browar z Konstancina został wybrany w przetargu. O jego sukcesie zdecydował niszowy charakter produktów. Firma rocznie warzy zaledwie ok. 10 tys. hektolitrów piwa, podczas gdy wielcy gracze nawet miliony. Atutem małej skali jest brak pasteryzacji i wysoka jakość. Browar jako jedyny zlokalizowany jest w uzdrowisku, skąd czerpie wodę. Piwo leżakuje 6 – 7 tygodni, znacznie dłużej od tych produkowanych masowo. Konsument ma wówczas pewność, że w piwie nie ma żadnych, stosowanych masowo przez browary dodatków. – Zamieszczamy pełen skład na etykiecie – mówi Sawoniaka. Wielu producentów tego nie robi.

Konstancińskie piwo można kupić na rynku warszawskim i w okolicach. W niewielkich ilościach trafia m.in. do Poznania, Łodzi, Olsztyna i Gdańska. Promocja w Warsie już zaczęła przyciągać nowych klientów, dlatego browar zastanawia się nad rozbudowaniem linii rozlewniczej.

Na wprowadzeniu do sprzedaży piwa na krajowych liniach zarobi też Wars. Według szacunków wpływy całej spółki mogą wzrosnąć o 10 proc. – Oferowanie piwa niepasteryzowanego w wagonach restauracyjnych podniesie także jakość marki. Dzięki temu Wars będzie postrzegany jako nowoczesna firma – mówi „DGP” Iwo Orzełek z Warsu.

Jego spółka nie żałuje sobie na marżach. Za piwo Starodawne i Dawne z Konstancina w butelkach 0,33 l pasażer w pociągu zapłaci 9 zł (o 1 zł więcej niż za piwo Żywiec). W sklepie półlitrowa butelka trunku z podwarszawskiego browaru kosztuje ok. 4,4 zł.

W Warsie można kupić piwa zawierające do 4,5 proc. alkoholu. Na więcej nie pozwalają przepisy.