1. Rozcinanie piłą

Rozcinanie to jedna z najokrutniejszych tortur, a jednocześnie jedna z najbardziej nieludzkich metod przeprowadzania egzekucji. Skazańca wieszano do góry nogami na uprzednio przygotowanej ramie. To zabieg celowy: mimo silnego krwawienia mózg nadal otrzymywał ciągły dopływ krwi. Ofiara pozostawała żywa i świadoma do momentu przerwania przez ostrze piły dużych naczyń krwionośnych w jamie brzusznej (czasem dłużej). Według niektórych podań, prorok Izajasz zginął taką właśnie śmiercią.

2. Oskórowanie

Ta metoda być może jest najbardziej bolesną ze wszystkich wymienionych. Polega na usunięciu skóry ze skazanego przy jak najmniejszym jej zniszczeniu. Według tradycji tą metodą uśmiercono św. Bartłomieja.

3. Nadziewanie na pal

Skazanego przebijano na różne sposoby: najczęściej pal wchodził przez odbyt, pochwę lub usta. To jedna z najbardziej nieludzkich kar jakie w historii świata jedni ludzie wymierzali innym: skazany konał nawet trzy dni, przebity wkopanym na odludziu palem.

4. Miażdżenie

Specjalnie przeszkolone do zadawania śmierci zwierzęta wykonywały karę zamiast ludzi. Miażdżenie ma swoją długą historię, a sama technika wykonywania tego rodzaju egzekucji różniła się w zależności od regionu geograficznego. Południowa i południowo-wschodnia Azja przez tysiąclecia uśmiercała skazańców tresowanymi słoniami.

5. Patroszenie

Skazanego pozbawiano niektórych lub wszystkich ważnych dla życia narządów, najczęściej z jamy brzucha. Ten rodzaj kary śmierci stosowany był w wyjątkowych sytuacjach i w opinii ludzi była to jedna z najcięższych, najbardziej okrutnych metod unicestwiania zbrodniarzy. Jako jeden z ostatnich organów usuwano serce lub płuca – wszystko po to żeby złoczyńca konał jak długo to było możliwe.

6. Ukrzyżowanie

Starożytna metoda egzekucji, polegająca na wiązaniu bądź przybijaniu osoby do krzyża i pozostawieniu go wiszącego do momentu zgonu. Szczególnie popularna wśród Persów, Kartagińczyków i Rzymian. Zdarza się, że tą metodą posługują się nawet niektóre współczesne państwa. Długość czasu jaki mija od ukrzyżowania do śmierci może wynosić od kilku godzin do kilku dni w zależności od sposoby zawieszenia, zdrowia ukrzyżowanego i warunków środowiskowych.

7. Krojenie

Powolne krojenie skazańca i odcinanie niewielkich fragmentów jego ciała przez pewien okres czasu. Od 900 do 1905 roku tego rodzaju kara śmierci wykonywana była w Chinach.

8 Amputacja

Do kończyn cierpiętnika przywiązywano liny, te z kolei przytraczano do końskich siodeł. Następnie każdy z jeźdźców-katów ruszał w swoim kierunku… Efekt: ciało rozerwane na kilka części.

9. Palenie i gotowanie żywcem

Z dwojga złego palenie żywcem wydaje się karą „lżejszą”. Skazaniec przywiązany do pala ginął w ogromnych cierpieniach – jednak śmierć przychodziła szybko. Inaczej było w przypadku drugiej metody egzekucji. Do kotła z wrzącym olejem lub łojem wrzucano ofiarę, a czas jej konania regulował sam kat. W jaki sposób? Wyposażony był w specjalny hak, którym podtapiał ofiarę w rozgrzanym płynie według własnego uznania. Czasem przestępcę wkładano do pustego kotła, a dopiero potem napełniano go płynem i stawiano na ogniu. To tylko intensyfikowało ból i zwiększało okrucieństwo kary. Bywało, że zamiast kotła używano płaskiego zbiornika, na którym jak na patelni smażono ciało złoczyńcy, podlewając je olejem.

10. Łamanie kołem

Łamanie kołem zawdzięczamy Grekom. Dopiero w późniejszych wiekach zwyczaj ten trafił w gusta Francuzów, Niemców, Szwedów i Rosjan. Publiczne egzekucje z kołem w roli głównej cieszyły się dużą popularnością zwłaszcza w średniowieczu. Egzekucja wyglądała następująco: nagiego skazańca przywiązywano do metalowych pierścieni pod biodra, kolana, kostki nadgarstki i łokcie podkładano duże klocki drewna. Następnie kat przy pomocy koła (często okutego elementami metalowymi) miażdżył ofiary od dołu, lub od góry (zaczynając od klatki piersiowej). Po zakończonej egzekucji ciało oddawano rozbawionej gawiedzi, która niejednokrotnie pastwiła się nad ciałem: wydłubywała oczy, kaleczyła etc.

11. Pogrzeb za życia

Okrutna kara, która ma swoją genezę w starożytnym Rzymie. W taki sposób karano tych, którzy współżyli z westalkami naruszając ich śluby celibatu. Według tradycji chrześcijańskiej, we własnym grobie zmarło wielu świętych, męczenników np. Witalis z Mediolanu i Kastulus.

12. Skafizm

Egzekucja przebiegała w następujący sposób: skazańcowi wydłubywano oczy, po czym wkładano go do łódki (w taki sposób, że kończyny i głowa wystawały na zewnątrz) twarz polewając mlekiem i miodem. Przyciągnięte słodkim zapachem muchy składały jajeczka w oczodołach. Po krótkim czasie z jajek wylęgały się larwy... Śmierć przychodziła późno, poprzedzona długą agonią, cierpieniem i upokorzeniem. Według Plutarcha, skazany na tę karę Mitrydat – król Pontu - umierał przez 17 dni.

13. Iron maiden

Miłośnicy ciężkiej muzyki z pewnością wiedzą na czym polegała ostatnia na tej liście metoda uśmiercania. Ofiarę wkładano do wypełnionego kolcami pudła… Najlepiej klimat egzekucji odda najstarszy zachowany tekst dotyczący żelaznej dziewicy (iron maiden) z 14 sierpnia 1515:

"Fałszerz monet został umieszczony w środku, a drzwi zaczęły się zamykać powoli, tak że każdy ze szpikulców penetrował jego ramiona i nogi w kilkunastu miejscach, i jego pęcherz, i jego brzuch i klatkę piersiową, i jego członka, i jego oczy i pośladki, ale nie tak bardzo żeby go zabić. Pozostał tam zamknięty przez dwa, czyniąc lamet wielki przez dwa dni, po których zmarł."