Celem przyświecającym jej powstaniu jest powstrzymanie panów przed obdarowywaniem swych oblubienic niechcianymi przez nie prezentami.

Ale to nie wszystko, bo twórcy Gift Side Story są przekonani, że wiedzą, czego pragną kobiety. W rozmowie z dziennikiem "The Huffington Post" jeden z założycieli serwisu, Ankur Jain, stwierdził: "Gift Side Story może znaleźć idealny prezent na każdą okazję, odpowiadający wymaganiom kobiety i relacji z jej partnerem".

Tak więc mężczyzna, by znaleźć idealny prezent dla swej drugiej połówki musi tylko wypełnić znajadującą się na Gift Side Story ankietę. Znajdzie w niej pytania dotyczące zainteresowań swojej partnerki, jej stylu, hobby.

Na tej podstawie serwis wyszuka podarunek, jaki potencjalnie chciałaby mieć jego wybranka. Gdy już ankieta jest wypełniona, na stronie pojawi się tablica prezentowa, czyli coś w rodzaju prostego kalendarza, z uwzględnieniem świąt mających dla pary znaczenie. Po zapoznaniu się z nią, w ciągu kilku następnych godzin korzystający z Gift Side Story mężczyzna otrzymuje na swoją skrzynkę mailową wiadomość informującą o proponowanych przez serwis prezentach. Co więcej, użytkownik może nie tylko wybrać prezent, który odpowiada mu najbardziej, ale też kupic go bezpośrednio z Gift Side Story.

Najbardziej pomocnym narzędziem w serwisie jest zakładka, na której można wybrać styl swojej dziewczyny. Wybiera się je spośród kilku charakterystycznych, zaproponowanych przez Jeffa Jonesa, dyrektora sprzedaży z Gift Side Story, sposobów ubierania się. Z całą pewnością Jones jest tu doskonałym doradcą, ponieważ ma on za sobą 15 lat doświadczenia w sprzedaży konfekcji damskiej. Jednak i on stwierdził, że właśnie utworzenie różnych kategorii, odpowiadających stylowi wszystkich mieszkanek Stanów Zjednoczonych było najtrudniejszym, dla twórców GFS, zadaniem.