Najczęstsze przyczyny

Panuje opinia, według której nieśmiałość jest problemem wyłącznie dzieciństwa i okresu dojrzewania. Nie ma to nic wspólnego z prawdą i tylko ludzie obarczeni nieśmiałością wiedzą, jak wielkim i nieustającym cierpieniem staje się ona w dorosłym życiu. Jeżeli pomimo upływu lat nadal boisz się kontaktu z ludźmi, musisz być świadomy, co jest tego przyczyną. Specjaliści najczęściej wymieniają: złe doświadczenia z dzieciństwa, przywiązywanie zbyt dużej wagi do opinii otoczenia, niską samoocenę, braki wsocjalizacji.

Zapytaj, o co chodzi samego siebie

Ważne jest, abyś spróbował wniknąć w istotę problemu i postarał się go jak najbardziej precyzyjnie określić. Zastanów się, jakiego typu relacje powodują, że zaczynasz się krępować. Czy są to wyłącznie kontakty z kobietami? Na gruncie zawodowym czy towarzyskim? Jakie kobiety wywołują twoją nieśmiałość oraz jakie sytuacje z nimi związane ją zwiększają? Bardzo często zdarza się, że krępuje nas wyłącznie obecność atrakcyjnej dla nas kobiety. Paraliżuje nas strach przed odrzuceniem, który przeradza się w nieśmiałość w kontaktach z konkretną kobietą. Odpowiedzi na wszystkie pytania zapisuj. Pozwoli ci to zdiagnozować problem, od tego momentu będziesz wiedział dokładnie z czym walczysz.

Zrozum, co tracisz

Nieśmiałość odbiera ci wiele możliwości poznania interesujących ludzi. To ona jest głównym powodem twojej samotności i barierą przed poznaniem wielkiej miłości. Nieśmiałość to twój duży problem, z którym koniecznie musisz się uporać. Jest to możliwe!

Remedium

Masz przed sobą listę konkretnych celów. Pamiętaj, że wszystkie z nich są w twoim zasięgu. Od tej pory wszystkie sytuacje z listy będziesz przeżywał świadomie i zaczniesz traktować je jako swoisty trening osobowości.

- Nie bój się odrzucenia. Przestań traktować kobietę jako obiekt pożądań, jako cel do zdobycia.

- Prowokuj sytuacje, w których masz okazje przebywać wśród ludzi. Zacznij podejmować ryzyko.

- Popracuj nad poczuciem własnej wartości, zacznij skupiać się na swoich zaletach! Wypisz swoje mocne strony na kolejnej kartce.

- Wyobrażaj sobie trudne sytuacje i próbuj się w nich odnaleźć.

- W wyobraźni wcielaj się w osoby swoich rozmówców. Patrząc na siebie ich oczami, postaraj się zauważyć jak najwięcej.

- Rozmawiaj z ludźmi. Zacznij od krótkich konwersacji w miejscach publicznych. To pozwoli ci pewnie stanąć na nogach i doda sił do tego, żeby prowokować rozmowy częściej.

- Postaraj się słuchać swojego rozmówcy. Sonduj to, co mówi i zadawaj pytania.

- Postaw na przyjaźń. Jej rola w walce z nieśmiałością jest bardzo istotna.

Ciąg sukcesów w kontaktach międzyludzkich rozpoczną pierwsze przełamane bariery. Pracuj nad własną osobowością i charakterem. Znakomicie przełoży się to nie tylko na zwiększenie liczby zawieranych znajomości, ale także na ich rozwój.

Podejmij walkę

Nie ma osoby wśród nas, która jest idealna. Pamiętaj o tym i nie oceniaj siebie zbyt krytycznie. Skorzystaj z pomocy przyjaciół, trenerów, wyszkolonych doradców i psychologów. Pamiętaj, że nigdy nie jest zbyt późno na to, żeby otworzyć się na innych i pokazać jaki jesteś naprawdę.