• ~Palec boży
    (2014-03-25 02:30)
    Co tu wogole mowić o jakichkolwiek polskich wynalazkach? Te bedą dopiero możliwe jak Polska pozbędzie się odwiecznych polskich WROGOW! Niszczyciele chcą Polske obalić ziemie jej zagrabić, lud polski wypędzić, a nie sprzyjać jakims tu wynalazkom. Widać było jak potraktowali czołg "Anders" i tym podobne inne pomysły. W ktorym kraju jego wlasny rząd miałby takie podejście jak obecny polski do wszystkiego co polskie? Wola poniżyć nas i zakupić jakiś stary zlom u szwabow za łapówy niż przyznać ze Polacy mogą być ASAMI w wynajdywaniu nowych rozwiązań. Niech ten konflikt ukraińsko-ruski nikogo nie oszuka. Oni sa tacy sami jak wczoraj i przedwczoraj i mysla caly czas tak samo. Wyp... inne narody z narodow tych własnych krajów i tyle. Walka o Ukraine to walka o przejecie kolejnego terytorium między zachodnimi i wschodnimi zydami! Smiech bierze człowieka kiedy bełkoczą o zbrojeniu Polski. Czym maja ta Polskę zbroić? Odkad doszli do wladzy systematycznie niszczyli Polski zbrojne możliwości żeby Ruscy mogli jak najłatwiej ją zagarnąć. 4 nuklearne kule wyslane na Polske (w tym na nich) otworzyly im oczy. Gdyby nie ARMIA BOGA g*wno i zelówki by z nich nawet nie pozostało!
    Pęknac mozna ze smiechu słuchając o ich probach uzbrojenia Polski. Troche zapóźno kiedy pootwierali drzwi roznym agentom i szpiegom. Na zachodzie baza obronna uzbrojona była w niemieckich szpiclow i kapitana który swietnie z nimi się dogadywał. Ta na wschodzie nie lepsza. W sztabie maja i banderowca co to o wszystkim donosi ukraincom a oni hitlerowcom i żyda co donosi Ruskim i szwaba co tez dązy żeby jak najwięcej zgłębić żeby atak na Polske był skuteczny. Ot i obrona! Do Australii powinni pojechać "bronic" bo tu im gardła poderzną!
  • ~kowalski
    (2014-11-08 14:53)
    Jak czytam te brednie wypisywane (nie przez wszystkich oczywiście) na temat samolotów, samochodów itd to mi się flaki przewracają. Iluż to mamy "fachowców" w tym dzikim kraju? A iluż idiotów?
    ABY produkować jakikolwiek sprzęt przemieszczający się typu samolot, samochód, lokomotywę, statek , jacht, rower, lub inny sprzęt z tak zwanego szczytu technologicznego - to trzeba mieć ZAPLECZE technologiczne w postaci materiałoznawstwa, chemii, fizyki, trzeba mieć materiały z których można zbudować nowoczesny samolot itd a więc trzeba mieć rozwiniętą sieć laboratoriów badawczych, naukę, trzeba dbać o wynalazców i ich wynalazki pod postacią patentów, ochroną patentową itd. I to wszystko trzeba mieć w danym kraju, który chce porwać się na budowę samochodów, samolotów... a nie wypatrywać wszystkiego za granicą, każdy najgłupszy kawałek materiału o interesujących własnościach trzeba sprowadzać z zagranicy.
    Pytam, kto będzie miał interes sprzedawać supernowoczesne materiały zagranicę a nie tworzyć z nich supernowoczesne produkty i te dopiero sprzedawać?
    I gdzie to wszystko jest w Polsce??? O wielu lat badania podstawowe są niszczone przez ubeckich debili, reformowane sa szkoły i uczelnie by niczego w nich nie uczyć, od lat polskie patenty nie sa w żaden sposób chronione - wyciekają za granicę bez problemu itd.
    Pytam z czego mianowicie ma robić Margański samoloty??? Z dykty najlepiej i bibuły - bo tylko do takich materiałów mamy dojście w tym dzikim kraju, to nam tylko zostało. A to głupie, durne społeczeństwo lata do tych tzw "wyborów" i "wybiera" między złodziejem a oszustem, między dusicielem a trucicielem - to jest wybór.
    I o czym tu w ogóle jest dyskutować, tu trzeba zaczynać wszystko od podstaw przede wszystkim od wypędzenia szpiegów, malwersantów, oszustów, kłamców, chamów, itp (w domyśle polityków), otwarcia na nowo dostępu do wiedzy i dalej samo poleci... ALE to tylko marzenia i przy marzeniach pewnie pozostaniemy...

    pozdrowienia dla ...
  • ~user1
    (2014-03-25 22:40)
    Fajna platforma pod polskiego drona z prawdziwego zdarzenia , aż się prosi by go do tego wykorzystać . Prędkość minimalna 150km/h maksymalna 1000 , wznoszenie 75m/s , zwarta konstrukcja . Po przeprojektowaniu , wywaleniu niepotrzebnych elementów i dołożeniu slotów na uzbrojenie oraz systemów walki elektronicznej dostajemy bardzo ciekawą broń do precyzyjnych ataków i obserwacji . Aż się prosi by wykorzystać tę konstrukcję do tego celu .
  • ~P...b...
    (2014-03-27 01:09)
    No ale tak prawde mowiac może byłoby i dobrze mieć taki oryginalny i niespotykany powietrzny obiekcik, nieprawdaż? Dopracowac go trochę, dopiescic zastosować wszelkie kreatywne sztuczki i rozwiązania, rozciagnac go trochę jak to Blasik mówi zeby spaliny doopy nie osmalily.
  • ~Grzegorz M.
    (2014-03-26 08:56)
    Samolot nie nadawał się na maszyne szkolną dla SP. Za mały: za mały zasięg, masa użyteczna ok 200 kg. Samolot szkolenia zaawansowanego powinien posiadać właściwości pilotażowe zbliżone do samolotów bojowych, np. powinien wykonywać manewry z dużym przeciążeniem – co lekki płatowiec z kompozytów węglowych z góry wykluczał. Odbył 2 loty i okazał się mocno niestabilny w powietrzu. Ponadto przy zapotrzebowaniu lotnictwa na kilka – kilkanasice maszyn uruchamianie produkcji byłoby ekonomicznym absurdem.
    Na świecie postało kilka podobnyh projektów np. ATG Javelin wszytkie skończyly tak samo – tj. Na egeplarzach eksperymentlnych. Nie ma zapotrzebowania na miniaturowesamoloty odrzutowe.
  • ~Wittorio
    (2014-03-25 08:59)
    Znowu najwięcej do powiedzenia mają "specjaliści"od budowy przyslowiowych domów z piasku.Realizacja projektu zapoczatkowanego przez pana Margańskiego to wydatek wielu dziesiątek milionów,a może setek złotówek i bez zamówień państwa nie da go się zrealizować.To miał być samolot szkolno-treningowy dla lotnictwa wojskowego.No cóż,lepiej kupić zagraniczne badziewie,bo przy okazji coś tam można i zarobić.Pan Margański to człowiek niezwykle zasluzony dla rozwoju naszego lotnictwa,przede wszystkim konstruktor szybowców-m.innymi akrobacyjnych,calowiek konsekwentny i kompetentny w tym co robi.
  • ~do ~PL2014-11-03 13:18
    (2014-11-03 16:15)
    To ty bredzisz. Cokolwiek chcemy zrobić jest blokowane. Tak było praktycznie od zawsze. Polskie be i głupie, za to zagraniczne goowno piękne i pachnące.
  • ~slazak
    (2014-03-25 04:06)
    Wygląda na mocno sfilcowany i wylinialy komu takie cos może sioe podobać?
  • ~czytacz
    (2014-03-24 16:17)
    Do Panów M.M. trzeba piąc sie ostrożnie z mniej ambitnymi projektami, konkurencja musi się przyzwyczaić.
  • ~stan.france
    (2014-11-10 19:21)
    Sa takie panstwa na swiecie gdzie nie konstuuje i nie buduje ani samochodow,ani samolotow ,ani nawet motorowerow. Ale w zamian robi sie kase.W Szwajcarji robi sie ser,czekolade i zegarki.W USA wymysla sie i produkuje wszystko.Poziom zycia przecietnego Szwajcara jest pieciokrotnie wyzszy od poziomu zycia przecietnego Jankesa.A wiec gdzie lezy prawda?
  • ~ja
    (2014-11-03 13:27)
    Nieźle, jak na samolocik typowo rekreacyjny... I znowu, gdyby nie rząd, obcy agenci, itp. itd...
  • ~józwa butrym
    (2014-11-11 05:14)
    gdyby babcia miała wąsy ? pierdoły pociskacie ,ciągle nasze polskie miało być .mogło być . Wreszcie przestańcie ,liczy się tu i teraz ,bo znów będziemy wywoływać powstania o imionach mięsięcy . Nieewiele tego zostało !
  • ~zew
    (2014-11-03 09:50)
    lepiej ladowac pieniadze obcym i uzaleznic sie na dziesiatki lat Wszyscy zacznali od poczatku Jesli budowali przed wojna samoloty o odpowiednim standarcie dlaczego teraz sie nie da
  • ~koki
    (2014-11-03 10:36)
    w RP wstrzymano lub wyprzedano prawie wszystko, co nosiło znamiona polskiej myśli technicznej, technologicznej, naukowej. bliżej nam z osiągnięciami 'naukowymi' do państw afrykańskich niż Europy zachodniej, USA, Kanady. ostatni z elementów polskiej myśli naukowo technicznej-korweta-odstawiona do magazynu a pieniądze poszły na ratowanie LOT, który i tak padnie. wyhodowaliśmy sobie na własnej piersi porażającą klasę polityczną. i tyle w temacie historycy kontra nauki ścisłe i przemysł.
  • ~PL
    (2014-11-03 13:18)
    Syrena sport, Beskid, Bielik... Nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyprodukować podwozia do haubicy Krab, a bredzimy o samolotach.
  • ~b-52
    (2014-11-19 19:11)
    prawie państwo. Adolf produkował 1000 odrzutowców na miesiąc
  • ~analityk
    (2014-11-03 16:47)
    Jest cenne to, że pojawiają się firmy prywatne. Konkurencja jest bardzo wskazana. Lecz w tym segmencie rynku, żeby zaistnieć to trzeba mieć bardzo duże pieniądze i czas. W technice cudów nie ma.
  • ~do analityk2014-11-03 16:47
    (2014-11-03 18:46)
    Tak, trzeba mieć pieniądze i czas. Nie można jednak zapomnieć o 'plecach'. Bez tego scenariusz jest łatwo przewidywalny - totalna klapa. Bardzo łatwo jest zniszczyć dowolny interes - co bardzo często dzieje się w Polsce, a w zasadzie na całym Świecie.
  • ~Ktoś
    (2014-11-03 22:32)
    Historia się lubi powtarzać. W XX leciu międzywojennym państwo też próbowało doprowadzić do bankructwa wytwórnię RWD, bo była prywatna, ale przed wojną mieliśmy państwowy przemysł lotniczy na światowym poziomie, a teraz... Szkoda Bielika i pilotów którzy się szkolą na muzealnych eksponatach TS-11.
  • ~Wiesio 13 bicz na PiSmatolki
    (2014-03-25 03:54)
    Wygląda na stary dawno już niemodny i przestarzały model. Kojarzy się z ruskim jakies tam Su z czasów komunizmu. Kto by latał dziś takim?