• ~strateg
    (2013-01-19 04:22)
    Pochlebny komentarz jest na polski uzytek wewnetrzny. Za granica PZL 11 jest uznawany za symbol odstawania w sensie technicznym polskich samolotow od zachodnich w 1939. Niemcy wprowadzily Me 109 w wojnie hiszpanskiej w 1936, i juz wtedy wiadomo bylo co sa one w stanie robic: duza predkosc, chowane podwozie, dolnoplat, zamykana kabina, radio. Co prawda podjeto sie proby skonstruowania PZL 50 Jastrzab, ale za pozno i za malo. Dlatego celebrowanie PZL 11 jest mocno slodkogorzkie.
  • ~Algiz14
    (2013-01-19 00:03)
    Tylu tu się wymądrza- lepszy, gorszy, a niech ktoś powie jakie samoloty bojowe produkuje Polska w XXI wieku będąc wspaniałą zieloną wyspą rządzoną przez wspaniałego DonaldaTuska popieranego przez młodych wykształconych z dużych miast? Z tego co wiem to nasze najbardziej zaawansowane towary eksportowe,które sami produkujemy to kabanosy i oscypek. Pomyślcie o tym !!!
  • ~PiS be with you
    (2015-03-03 23:38)
    Przestarzaly grat w 1939 , przestancie sie podniecac !
  • ~.o take polske ja walczył bolek
    (2015-02-09 11:46)
    do obrony polski cza: 15 brygad w tym 5 artylerii,10 brygad pancernych i 10 dywizji
    piechoty ,razem około 1,5 ml ludzi a jest 98 tyś,śmieszne ale prawdziwe...
  • ~.spasiba
    (2015-02-09 11:37)
    sam raz do punktowania czołgów ale naszych orłów nie ma ,dronów nie ma,
    samolotów nie ma,rakiet i min nie ma,czym chcecie Tej Polski Bronić??
    panie prezydencie Bolesławie Iwanowiczu Komorowski? generalicją?...
  • ~Sam
    (2013-04-09 11:10)
    Czytalem kiedys W BILD Zeitug ze jak Hitler sie dowiedzial o tych Polskich samolotach,to sie tak wystraszyl ze juz nie chcial wojny swiatowej
  • ~StJ
    (2013-03-07 11:47)
    Algis 14 ZaPOmniałeś o naszym hicie eksPOrtowym - KRASNALACH OGRODOWYCH!!!
  • ~Vivat Polonia!
    (2013-02-23 17:42)
    Do - sig9 - Nie podniecaj się osiągnięciami technicznymi sąsiadów, bo oni zbroili się przez długie lata, wspierani tak jak Niemcy przez Rosję (stal i ropa) wielką finansjerę żydowską. Polska po 123 latach zaborów osiągnęła poziom 4 armii Europy. Nikt poza Polakami nie wymyślił karabiny przeciwpancernego UR, który jednym pociskiem potrafil zabić załoge czołgu. O innych owocach myśli techniczno-wojskowej, nie wspominając. Masz jakieś kompleksy, czy nie jesteś Polakiem?
  • ~almarcin@wp.pl
    (2013-01-21 13:44)
    Tak się złożyło, że JU-87 i ME-109 widziałem na własne oczy w akcji. Ojciec mój urzędnik pocztowy dostał rozkaz ewakuacji w kierunku Warszawy, zabrał oczywiście rodzinę, to znaczy Mamę i mnie. Jechaliśmy do Warszawy wozem z jednym koniem. Nad szosą w dzień pojawiały się lecące nisko, tuz nad drzewami Me-109 i siekły po ludziach z karabinów maszynowych, a Me-109 miał ich 8 po 4 w każdym skrzydle. Trup bezbronnych, cywilów słał się gęsto. Szosę do Warszawy szybko nazywano "szosą śmierci" w jednym z nalotów, gdy się ci bandyci zbliżali, a my wyskakiwaliśmy z wozu i biegiem w pole, padaliśmy na glebę płasko, aby jak najmniej być widocznym, niemiecki bandyta nawrócił specjalnie i serią zabił dziewczynę, która leżała w odległości 6 metrów odemnie, ale miała jaskrawą, czerwoną sukienkę. Zobaczyłem wtedy pierwszy raz śmierć tak blisko, a miałem wtedy 8 lat. Dwa dni później przeżyłem nalot Ju-87 na wiosce,gdzie odpoczywaliśmy, bo jechało się do tej Warszawy w nocy, bo wtedy nie latali. A to był dzień i JU-87 zapikował nad naszym obejściem i rzucił bombę. Zapłonęła stodoła, a obok niej stojący wiejski klozet się przewrócił, a w środku był jakiś pan, przewróciło go, krzyczał "zabili mnie!" Ojciec i inni nie bez trudu wydobyłi go z tej przewróconej wygódki i przekonali, że jednak żyje. Takie oto było moje zetknięcie się z wytworami niemieckiej inżynierii lotniczej.
  • ~sig9
    (2013-01-21 07:25)
    W roku 1939, podstawowymi mysliwcami we Francji byly Morane M.S.406, w Rosji Sowieckiej Polikarpow I-16, w W. Brytanii Hawker Hurricane, w Niemczech Me-109. Wszystkie te samoloty byly dolnoplatami z chowanym podwoziem i zamykana kabina i wszystkie byly szybsze i lepiej uzbrojone niz polskie P-11. To chyba daje odpowiedz tym, ktorzy podniecaja sie mitem o nowoczesnosci tych polskich "legendarnych jedenastek".