Czołgi, myśliwce, śmigłowce i wozy bojowe... Pokaz siły i sprzętu w Drawsku Pomorskim. [ZDJĘCIA]
1 Na drawskim poligonie przez ostatnie kilka tygodni ramię w ramię doskonaliło umiejętności ponad 4,6 tys. żołnierzy. Wspólnie z Holendrami ćwiczyli żołnierze z Polski, Niemiec, Kanady, Estonii, USA oraz Belgii.

PAP / Marcin Bielecki
2 Podczas pokazu dziennikarze zobaczyli m.in. symulowany atak na kolumnę pojazdów logistycznych. Obroną konwoju zajęły się bojowe wozy piechoty CV-90, a także pojazdy rozpoznawcze Fennek. Za kilka minut pojawiły się także czołgi Leopard A6 i PT-91, a wsparcie artyleryjskie zapewniły haubice Paladin i Panzerhowitzer 2000, strzelające z oddalonego o kilka kilometrów miejsca.

PAP / Marcin Bielecki
3 Nad miejsce pokazu nadleciały także samoloty Su-22 i śmigłowce Mi-24, które zaatakowały agresorów.

PAP / Marcin Bielecki
4 Nad miejsce pokazu nadleciały także samoloty Su-22 i śmigłowce Mi-24, które zaatakowały agresorów.

PAP / Marcin Bielecki
5 Po zatrzymaniu ataku do działań wkroczyły pojazdy inżynieryjne, które otworzyły przejście w polach minowych. Dzięki temu do natarcia ruszyły czołgi, bojowe wozy piechoty, a także transportery opancerzone Rosomak. W pokazie trwającym około godzinę widzowie zobaczyli także ewakuację rannych z pola walki.

PAP / Marcin Bielecki
6 Dzięki kamerom i telebimom, obserwujący pokaz mogli przenieść się m.in. do wnętrza haubicy i zobaczyć, jak wygląda oddawanie strzałów z wewnątrz pojazdu. Kamery były także przy żołnierzu, który wyskoczył z pojazdu CV-90, saperze zakładającym ładunki wybuchowe i na atakujących czołgach.

PAP / Marcin Bielecki
7 Kilka Leopardów biorących udział w pokazie to maszyny z niemiecko-holenderskiego 414. Batalionu Czołgów. Załogi czołgów tego batalionu są mieszane, a każda składa się z żołnierzy niemieckich i holenderskich.

PAP / Marcin Bielecki
8 Dowódca holenderskiej 43. Brygady Zmechanizowanej i kierownik ćwiczenia gen. bryg. Jan Swillens powiedział dziennikarzom, że ostatnie cztery tygodnie na poligonie to intensywny trening. Jak dodał, bardzo istotnym elementem ćwiczenia była doskonalenie międzynarodowej współpracy. Jego zdaniem, nie wszystko poszło perfekcyjnie, ale ćwiczenie zaliczył do bardzo udanych.

PAP / Marcin Bielecki
9 W ocenie dowódcy, jedną z istotniejszych rzeczy było zgranie pododdziałów z różnych krajów. Jak powiedział, problemy sprawiały różne systemy radiowe w pojazdach z poszczególnych krajów, a także różnice w wymowie języka angielskiego, ale udało je się w końcu się przezwyciężyć.

PAP / Marcin Bielecki
10 Swillens podkreślał także, że poligon drawski stwarza spore możliwości w ćwiczeniu. Jak dodał, w Holandii nie ma tak rozległych poligonów.

PAP / Marcin Bielecki
11 Dowódca plutonu zmotoryzowanego z 12. Brygady Zmechanizowanej porucznik Mateusz Chejnowski powiedział dziennikarzom, że pewne problemy sprawiała na początku komunikacja z Holendrami, ale z dnia na dzień szła ona lepiej. Jak dodał, z rozmów z oficerami holenderskimi wynika, że wojsko tego kraju zintensyfikowało ćwiczenia po agresji na Ukrainę.

PAP / Marcin Bielecki
12 Głównym celem ćwiczenia były defensywne i ofensywne działania połączone (z wykorzystaniem różnych rodzajów sił zbrojnych) na poziomie brygady. Żołnierze różnych krajów prowadzili wspólnie obronę i natarcie, budowali przeprawy, współpracowali z siłami powietrznymi, a także doskonalili techniki przetrwania w trudnych zimowych warunkach.

PAP / Marcin Bielecki
13 Polskie pododdziały biorące udział w ćwiczeniach Bison-17 to m.in. 1. Kompania Czołgów z 9. Brygady Kawalerii Pancernej, 3. Batalion Piechoty Zmotoryzowanej z 12. Brygady Zmechanizowanej, 4. i 15. Pułki Przeciwlotnicze, 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, a także 1. i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Obecni są również żołnierze z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy.

PAP / Marcin Bielecki
14 Ćwiczenie Bison-17 zainaugurowano na drawskim poligonie 23 stycznia, a zasadnicza jego część zakończy się 16 lutego br.

PAP / Marcin Bielecki
Powiązane
-
Borsuki, Rosomaki, Głuszce i Kraby, czyli Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego [ZDJĘCIA]
-
"Ograniczone możliwości obronne". Gen. Różański alarmował Macierewicza ws. przeniesienia Leopardów. Bezskutecznie...
-
Żołnierze, czołgi i samoloty, ale defilada skromniejsza niż w poprzednich latach. ZDJĘCIA z Placu Czerwonego
Komentarze(3)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze