Polskie F-16 z potężną bronią. JASSM-ER uderzy we wroga oddalonego o blisko 1000 km. ZDJĘCIA I WIDEO
1 Jak głosi komunikat DSCA, wydana zgoda dotyczy dostawy 70 bojowych pocisków JASSM-ER i ośmiu egzemplarzy szkoleniowych, a także dwóch symulatorów do treningu w ich użyciu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Polska zamierza kupić 40 pocisków bojowych. Gen. Duda nie chciał we wtorek tego potwierdzić, zaznaczając, że dwa tygodnie będzie jeszcze trwała procedura w amerykańskim Kongresie.
Shutterstock
2 "To jest tylko informacja, że Departament Stanu przesłał do Kongresu notyfikację. Teraz kongresmeni mają 14 dni, by ewentualnie zgłosić zastrzeżenia. Jeśli nie, to wtedy 14 grudnia zostaniemy poinformowani, że nie ma przeciwskazań do zawarcia umowy" - powiedział Duda. Według komunikatu DSCA, szacunkowy koszt transakcji to 200 mln dolarów. Gen. Duda powiedział jednak, że wartość umowy będzie niższa, choć nie podał konkretnej kwoty.
Lockheed Martin
3 Zakup pocisków JASSM-ER zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz m.in. w połowie listopada - w wystąpieniu na podsumowanie roku rządów PiS. AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Producentem jednych i drugich jest koncern Lockheed Martin. Polska będzie pierwszym krajem spoza USA, który podpisze umowę na zakup JASSM-ER.
Lockheed Martin
4 W grudniu 2014 r. MON podpisało umowę na pociski JASSM w podstawowej wersji AGM-158A o zasięgu do 370 km i mogących przenosić głowicę o masie 450 kg (wersja ER oznacza wydłużony zasięg do ok. 1000 km). Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów (choć komunikat DSCA początkowo mówił o 500 mln dolarów). Obejmował 40 pocisków oraz aparaturę kontrolno-pomiarową i testującą niezbędną do integracji pocisku z samolotem, modernizację oprogramowania F-16 do najnowszej obecnie wersji (dotyczy to m.in. systemów wymiany danych, identyfikacji swój-obcy, symulacji bojowej i walki radioelektronicznej), unowocześnienie wybranych systemów pokładowych oraz specjalistyczne szkolenie personelu latającego i technicznego.
Lockheed Martin
5 Obecnie trwa integracja polskich F-16 z pociskami JASSM. Dostawy mają się rozpocząć w przyszłym roku. Pociski te kupiły także Australia i Finlandia. Jak podaje portal Defence24.pl , dają się zauważyć pierwsze polityczno-strategiczne efekty o zakupie pocisków JASMM-ER. Rosjanie o 250 km na wschód przesunęli lokalizację planowanej na Białorusi bazy lotniczej.
YouTube
Powiązane
-
Przestarzały sprzęt, braki w wyposażeniu, nieczynne strzelnice... Miażdżący raport NIK o jednostkach wojskowych
-
Żołnierze, czołgi i samoloty, ale defilada skromniejsza niż w poprzednich latach. ZDJĘCIA z Placu Czerwonego
-
Resort obrony narodowej chciałby wydawać pieniądze na uzbrojenie, ale nie bardzo wie, jak
Komentarze(25)
Pokaż: