Warszawa

Amerykańskie A-10 Thunderbolt nad polskim niebem

17 lutego 2015, 09:52
Fairchild A-10 Thunderbolt II został wyposażony w 30-milimetrowe, siedmiolufowe działko GAU-8/A Avenger. W ciągu minuty oddaje ponad 4 tys. strzałów, a jego maksymalny zasięg wynosi ponad 3,5 km. Amunicja z rdzeniem uranowym bez problemu niszczy czołgi, pojazdy opancerzone i inne cele naziemne. Ważąca prawie 14 ton maszyna może zabrać 7 ton uzbrojenia i 4 tony paliwa
Fairchild A-10 Thunderbolt II został wyposażony w 30-milimetrowe, siedmiolufowe działko GAU-8/A Avenger. W ciągu minuty oddaje ponad 4 tys. strzałów, a jego maksymalny zasięg wynosi ponad 3,5 km. Amunicja z rdzeniem uranowym bez problemu niszczy czołgi, pojazdy opancerzone i inne cele naziemne. Ważąca prawie 14 ton maszyna może zabrać 7 ton uzbrojenia i 4 tony paliwa / Shutterstock
Stany Zjednoczone zadecydowały o umieszczeniu pierwszych dwunastu samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt II w bazie Spangdahlem w Niemczech. Jak poinformował gen. Gregory Hicks, głównym zadaniem maszyn będzie wspieranie krajów sąsiadujących z Federacją Rosyjską w ramach programu „Atlantic Resolve”. Zobacz zdjęcia!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Tematy:
Fairchild A-10 Thunderbolt II lotnictwo samolot wojsko

Powiązane

Komentarze (33)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • dfdgdgdg
  2015-02-17 13:16
  Na na wiele się zdadzą, ponieważ Rosjanie maja wiele systemów antyrakietowych do ochrony poruszających się wojsk.
  0
  zgłoś
 • NIUNIA
  2015-02-17 12:03
  CO ZA DEBIL W TEJ REDAKCJI WYMYŚLA TE GŁUPOWATE TYTUŁY ? Jaki pojazd może poruszać się nad niebenm ? Może powinno debili być pod polskim niebem ?
  0
  zgłoś
 • Trufla
  2015-02-17 11:29
  Re Wawiak masz racje.Wydaje mi sie jednak że ten hanys to taka zmylka ale to ukrainiec. Co do tego samolotu to mam w doopie że usa w bazie w Niemczech przetransportowała 10 sztuk samolotów.ja mam pytanie.Kiedy usa bedzie traktowac Polaków z szacunkiem godnym sojusznika o którym tak czesto wspominaja.Na razie to od wejścia do NATO żadnej pomocy w sprzęcie żadnej pomocy finansowej wręcz przeciwnie drenaż polskiego budżetu na wojne w afganistanie i Iraku.Dlaczego polacy nie dostaja takiej pomocy jak bardzo bogata arabia saudyjska 1,5 mld dolców Pakistan 1mld dolców Egipt miliard dolców rocznie.nadmienie że Polska musiała kupic F16 a taki Pakistan trzy lata temu dostał za darmo 28 sztuk F16. Polska jest ośmieszana bredzeniem o stacjonowaniu patriotów po czym sie okazuje że to ćwiczebna wyrzutnia. polska na te dwie wspomniane wojny wydała okolo 17 mld złotych (ok 5 mld dol) i co nawet wiz nam nie udzielaja a traktuja jak smieci.Co mnie obchodzi te 10 samolocikow nawet gdyby były takie super to dlaczego nie stacjonują w Polsce.odpowiedx jest prosta USA ma nas w doopie i nie bedzie sobie wiazac rąk jakas tam Polska która jeszcze wkrecono w torturowanie talibów.
  0
  zgłoś
 • Falcon
  2015-02-17 10:38
  Zabójczo skuteczna maszyna,przede wszystkim do niszczenia ruskich zagonów pancernych.Na głowę bije ruskie Su-25.Jest tylko jeden szkopuł,musi operować , z resztą ,jak każdy wyspecjalizowany szturmowiec,w środowisku zupełnego panowania w powietrzu.
  0
  zgłoś
 • bm
  2015-02-17 10:09
  Powinno być "Pod polskim niebem" lub "Nad Polską Ziemią"
  Ehhh.. miernoty dziennikarskie
  0
  zgłoś
 • cacadux
  2015-02-05 11:24
  To że silniuki sa umioeszczone tak a nie inaczej nie ma nic wspólnego wykrywaniem przez systemy naprowadzania rakiet. Tak naparwde chodzi o to, że ten samolot często lata na wysokości kilku metrów nad ziemią. I takie usytuopwanie silników zapobiega zasysaniu gałęzi drzew ścinanych przez skrzydła oraz innych smieci . Zwrócicie uwagę - skrzydło osłania wlot silnika przed zasysaniem śmeici z ziemi. (Macierewoicz nei czytaj)
  0
  zgłoś
 • zenon
  2014-12-21 20:25
  Walnąć im atomówke i spokoj! Szkoda paliwa do samolotow :-)
  0
  zgłoś
 • pilocik
  2014-12-17 15:36
  Nie wiem, co to znaczy: "dzięki redukcji źródła ciepła", i zapewne nigdy się nie dowiem!

  Natomiast dobrowolna redukcja do absurdu umiejętności czerpania wiedzy z dostępnych jej źródeł oraz redukcja zdolności logicznego myślenia i poprawnego wnioskowania - to jest zapewne specjalizacja autora w jego przyszłej pracy habilitacyjnej!

  A proza życia wygląda tak, że użyty typ silnika charakteryzuje się wyjątkowo niską temperaturą spalin - natomiast miejsce umieszczenia silników na temperaturę tych spalin nie ma najmniejszego wpływu i zostało wybrane z uwagi na własności aerodynamiczne samolotu i jego wyważenie oraz profil całego samolotu jako celu!
  0
  zgłoś
 • pilocik
  2014-12-17 15:10
  Nie słyszałem, żeby ktokolwiek w amerykańskim departamencie obrony serio rozważał wycofanie tych samolotów ze służby!
  To najlepszy samolot do niszczenia pancernych celów naziemnych - nie darmo wśród pilotów zyskał nickname "can opener" (otwieracz puszek), a nie - jak podaje autor artykułu "warthog"!
  Jego wielolufowe działko nie ma równych sobie i równie niezawodnych konstrukcji!!!

  Poza tym sam jest niezwykle odporny na uszkodzenia - na przykład po utracie połowy skrzydła jest w stanie bezpiecznie wylądować!

  Polska - po wejściu do NATO - powinna była wystąpić o sponsorowany przez rząd USA zakup co najmniej kilkunastu takich maszyn!

  Ale oczywiście - nie wystąpiła!

  Życzę der Dziennikowi powodzenia w dalszym rozpowszechnianiu wiadomości nie sprawdzonych i fałszywych!

  Zmieńcie tylko tytuł na der Fabryka Masowej Dezinformacji!
  0
  zgłoś
 • AK
  2014-09-30 08:30
  A już wyglądało nato, że Obama w myśl swojej szaleńczej polityki rozbrajania Ameryki samoloty zezłomuje
  0
  zgłoś
 • orzeszeq
  2014-09-27 19:37
  Takie samoloty skończą na wysypiskach mojave.Gdyby nasz Rząd znał się na broni,wystąpiłby o zakup.To STARE samoloty ale znakomite w niszczaeniu sił naziemnych i misjach CAS (bliskie wparcie sił naziemnych).Jeśli porównywać z SU-22 to NIE MA PORÓWNANIA.Latające czołgi.Ale skuteczne tylko w przypadku przewagi powietrznej...
  0
  zgłoś
 • maks_z
  2014-09-25 22:53
  Fajny samolocik, funkcji bojowych nie mogę ocenić ale bardzo bardzo dobrze daje się prowadzić, świetna sterowność przy minimalnych prędkościach i na bardzo niskim pułapie (przysłowie "tuż nad ziemią"). Stara konstrukcja ale super udana. Życzę wam, abyście też mogli go pilotować.
  0
  zgłoś
 • wawiak
  2014-09-25 20:45
  Re hanys.No cóż hanys jak to hanys ,głupi brudny i niedouczony o zakompleksieniu nie wspomne.Posłuchaj prymitywie.Jeżeli chcesz juz wygłaszac jakieś poglady to nie używaj form obrażliwych. powiedz co myślisz o SU 25 a nie o Rosjanach.Oni budują samoloty rakiety .Na ich stacjach orbitalnych przebywają Amerykanie Niemcy itd wiec ich technika napewno jest dobra czy lepsza nikt tego nie wie gdyż nie było żadnego konfliktu.
  0
  zgłoś
 • Piast
  2014-09-25 20:41
  Re aviator.Niestety masz raję.Możemy cos wymyślić ale nie mamy możliwości do zbudowania czyli tak jak byśmy nie wymyślili. Przykre to no ale nadal możemy śmiać sie z Rosjan i Chinali oni sa przecież tacy "żałośnni z tym uzbrojeniem" swoim nie to co my .Kosy widły jabłka i maliny. To nasze osiągniecia.A chinole Rosjanie laają w kosmos oczywiście badziwiem bo my mielibyśmy lepszy sprzet no ale wiadomo, jesteśmy głupsi.Niestety.
  0
  zgłoś
 • dan
  2014-09-25 18:24
  Polska powinna zbudowac bombe termo powitrza skutki takie same ale bez radiacji
  0
  zgłoś
 • Violetka
  2014-09-25 11:13
  Jest piękny, szkoda tylko, że nie różowy.
  0
  zgłoś
 • Cypisek
  2013-09-13 18:52
  Załogę czołgu , w kierunku którego leci rakieta wystrzelona z z A-10 estetyka
  tego samolocika wzrusza jak zeszłoroczny śnieg.
  0
  zgłoś
 • pol anka
  2013-09-12 22:27
  piękny samolot, prowadzenie z niego ognia do celów jest przyjemnością, jest precyzyjny i posłuszny, sama radość. Dzięki takim maszynom życie staje sie dużo łatwiejsze. No chyba że jakiś gbur przywali z rakiety, niestety chamów nie brakuje
  0
  zgłoś
 • Fairchild A-10 Thunderbolt II jest super
  2013-09-12 07:16
  Fairchild A-10 Thunderbolt II ,to ostra maszyna dla ludzi z charakterem.
  0
  zgłoś
 • Fairchild A-10 Thunderbolt jest piękny
  2013-09-12 07:13
  Fairchild A-10 Thunderbolt II widziałem go w Wietnamie znakomicie prezentował się zrzucając napalm . Nie jest prawdą ,że to brzydka maszyna , bo w locie koszącym wygląda pięknie
  0
  zgłoś

Zobacz więcej