Jak poinformowała we wtorek oficer prasowy żagańskiej brygady ppor. Magdalena Czekatowska, w tym roku do walki o zwycięstwo stanęły drużyny z Niemiec, Polski, Austrii, Ukrainy, Francji, Stanów Zjednoczonych i po raz pierwszy z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji.

Każda z drużyn dysponuje własnym sprzętem oraz zapleczem logistycznym i warsztatem na wypadek nieuniknionych w trakcie takich zawodów usterek. Nasi żołnierze używają czołgu Leopard 2A5.

Strong Europe Tank Challenge (SETC) to coroczny, międzynarodowy konkurs plutonów czołgowych, organizowany od 2016 r. w amerykańskim ośrodku szkoleniowym w niemieckim Grafenwoehr. Zawody organizowane są przez amerykańską i niemiecką armię.

W pierwszym dniu tegorocznej rywalizacji załogi czołgów miały do wykonania kilka konkurencji, m.in. zadanie wykrycia sił, sprzętu i rodzajów uzbrojenia przeciwnika w terenie zabudowanym, zawsze nieprzyjaznym dla wojsk pancernych.

Polscy żołnierze byli absolutnie doskonali, w bardzo krótkim czasie wykryli siły i środki przeciwnika, świetnie meldowali i zrobili to naprawdę bardzo szybko. Jestem przekonany, że mają szansę na pierwsze miejsce. Gramy fair dla każdej drużyny a Polacy wykonali dzisiaj kawał dobre roboty – ocenił kierownik konkurencji, por. Steven Nelson z amerykańskiej armii.

Kolejnym z poniedziałkowych zadań było obliczenie odległości do 10 ukazujących się celów bez użycia celownika laserowego. Żołnierze bazowali jedynie na optyce. Również w tej konkurencji polscy czołgiści uplasowali się w czołówce. Trzecią konkurencją pierwszego dnia zawodów było strzelanie z broni osobistej na czas z różnych pozycji.

Dla utrudnienia w trakcie wykonywania tej konkurencji czołgiści musieli przebiec ok. 300 m z dwiema skrzynkami amunicji, wejść i wyjść z czołgu, a wcześniej jeszcze pięcioma strzałami trafić w sam środek tarczy. Tu też nasi żołnierze spisali się bardzo dobrze – powiedziała Czekatowska.

Na koniec pierwszego dnia zmagań czołgiści rozpoznawali rodzaje sprzętu. Poruszając się czołgami po wyznaczonej trasie mieli odnaleźć 30 tabliczek ze zdjęciami czołgów i śmigłowców rozmieszczonych w różnych odległości od drogi. Polacy rozpoznali 28 maszyn wojskowych.

Wtorek to dla pancerniaków z żagańskiej brygady pierwszy sprawdzian umiejętności ogniowych, podczas strzelania plutonu czołgów w natarciu.

Pierwsza edycja Strong Europe Tank Challenge odbyła się w 2016 r. Pierwsze miejsce zajęli wówczas Niemcy. Polacy uplasowali się na trzeciej pozycji. W 2017 r. wygrali Austriacy, a Niemcy i USA zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Polacy po poważnej awarii czołgu ukończyli zawody na przedostatnim miejscu.