Informując w orędziu do Zgromadzenia Federalnego (dwóch izb parlamentu) o nowej broni, Putin zapewnił, że nie są dla niej groźne żadne systemy obrony przeciwrakietowej, nawet perspektywiczne. Rosja przeprowadziła - jak zapewnił Putin - testy nowego pocisku manewrującego z napędem nuklearnym; ma nieograniczony zasięg i może obejść systemy obrony przeciwrakietowej. Nikt na świecie nie ma nic podobnego - dodał.

Putin poinformował również o innych rodzajach broni opracowanej lub przetestowanej przez Rosję, jak pociski ponaddźwiękowe oraz podwodny bezzałogowy pojazd zdolny do przenoszenia ładunku jądrowego, coś w rodzaju podwodnego dronu.

Prezentując nowe, tworzone w Rosji rodzaje uzbrojenia, Putin przypomniał, iż Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Władimir Putin powiedział też że zapisy nowej strategii nuklearnej USA są niepokojące i przewidują np. możliwość użycia broni jądrowej w odpowiedzi na uderzenie bronią konwencjonalną.Wszelkie użycie broni jądrowej wobec Rosji lub jej sojuszników - małej, średniej, jakiejkolwiek mocy - będziemy uważać za atak jądrowy na nasz kraj. Odpowiedź będzie błyskawiczna, z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami - zapewnił prezydent.