Obrona Terytorialna, czyli jak zostać żołnierzem w 8 weekendów

| Aktualizacja:

500 zł żołdu, kontrakty na dwa do sześciu lat i niezbędne przeszkolenie wojskowe. Wszystko co chciałeś czy chciałaś (kobiety też mogą wstępować) wiedzieć o Obronie Terytorialnej.

wróć do artykułu
  • ~Dak
    (2016-08-01 08:16)
    To dobra decyzja, trzeba nam wyszkolonych zołnierzy!
  • ~dla pokoju
    (2016-08-01 08:51)
    1. W 16 dni można wyszkolić na mięso armatnie, a nie na żołnierza. W normalnych krajach szkolenie żołnierzy obrony terytorialnej jest ustawiczne, na początku częstsze, a potem rzadsze, lecz stale doskonalące. W Polsce powinno być takie: pierwsze trzy miesiące co drugi tydzień, następne trzy miesiące co trzeci tydzień, a potem przez lata raz na miesiąc. 2. 45 tysięcy żołnierzy obrony terytorialnej, to byłoby za mało nawet dla Estonii. OT ma zapewnić przewagę liczebną w obronie i możliwość kontry, a nie partyzanckie szczypanie najeźdźcy, żeby okupacja był nieco nieprzyjemna. W Polsce na początek potrzeba przeszkolić przynajmniej pół miliona, a potem systematycznie wszystkich zdolnych mężczyzn i chętne kobiety. 3. Maksymalnie 45 tysięcy OT z 16-dniowym wyszkoleniem, to jakaś kpina. Albo bredzenie dziennikarzy, albo tylko propagandowa zagrywka rządzących. Jeśli rządzący na prawdę chcą z OT zrobić wyłącznie legion przegranych męczenników za ojczyznę, to znaczy, że nie zależy im na naszej obronności.
  • ~LOL
    (2016-08-01 10:00)
    Tylko powrót do zasadniczej służby kto ma kategorię A. Mężczyzna powinien odbyć taką służbę to mu w życiu pomoże. Coraz więcej zniewieściałych młodych, co będą malować kwiatki w kolorze tęczy zamiast bronić ojczyzny.
  • ~zamiast musztry
    (2016-08-01 11:12)
    Pierwsza lekcja patriotyczna dla przyszłych żołnierzy. Materiał szkoleniowy .......... (ściśle jawne) .......... Podoficer do rekrutów: Kto chce zginąć za ojczyznę, ręka w górę. .......... Rekruci podnoszą ręce. .......... Podoficer: Skąd się tu wzieliście? Z oddziału dla samobójców szpitala psychiatrycznego? Co wy macie w głowach obywatele? Siano czy zupełną pustkę? .......... Rekruci zaskoczeni. .......... Podoficer: Jak już zginiecie za ojczyznę, to kto będzie jej bronił? Zapamiętajcie sobie: Ginąć mają najeźdćcy, a wy macie żyć, walczyć, przeżyć i zwyciężyć. To jeszcze raz: Kto chce zginąć za ojczyznę, ręka w górę. .......... Nikt nie podnosi ręki. .......... Podoficer: Dobrze. A kto chce dla ojczyzny żyć, walczyć, przeżyć i zwyciężyć? .......... Wszystkie ręce w górę. .......... (copyleft)
  • ~loko
    (2016-08-01 11:38)
    Ciekaw jestem czy nauczy ich latać, bo potrzebujemy nie chłopców biegających po lasach za grzybami, ale HELIKOPTERÓW, OBRONY P.RAKIETOWEJ I SAMOLOTÓW.
  • ~wert
    (2016-08-01 13:25)
    brawo Antek- tak trzymac !!!
  • ~Fruzia
    (2016-08-01 13:36)
    tja...Putin ze strachu uciekł gdzie ****** rośnie......kartofel z maciorą stworzyli nowe mocarstwo....
  • ~gugcia
    (2016-08-01 19:54)
    bardzo dobra decyzja ale ja proponuje duzo wiecej.Taki system szwajcarski w Polsce-proponuje bezplatne szkolenia w strzelaniu z broni wojskowej dla chetnych polaczone z podstawowym szkoleniem wojskowym,podobnym do tego w tej Obronie Terytorialnej.Roznica polegalaby na tym,ze tych ludzi umiejacych sztrzelac nie werbowano by do zadnego wojska,byliby sobie dalej cywilami ale wiedzieliby gdzie znajduje sie dla nich bron (najlepiej w najblizszych jednostkach wojska lub policji lub Strazy Granicznej).W wypadku zagrozenia mobilizowano by ich masowo i wydawano bron,tworzono by z nich taka pol cywilna obrone wlasnego terytorium dowodzona przez kilku wojskowych przeznaczonych do dowodzenia tymi grupami,najlepiej takich,ktorych znaliby ze szkolen strzeleckich. W takim pol szwajcarskim systemie moznaby wyszkolic setki tysiecy ludzi,moze i milion?Bron nalezaloby produkowac dla nich sukcesywnie w kraju i magazynowac,powinna to byc identyczna bron jak w zawodowym wojsku aby nie bylo problemu z innym szkoleniem,inna amunicja,naprawami.Ta bron dla systemu szwajcarskiego powinna byc tez dobrym zrodlem pracy dla polskich zakladow zbrojeniowych.Informacje o takim szkoleniu setek tysiecy ludzi powinny byc jawne aby kazdy potencjalny agresor wiedzial,ze napotka w Polsce nie tylko wojsko zawodowe plus wojska NATO ale tez ogromne ilosci "pospolitego ruszenia" z nowoczesna bronia w reku.
  • ~Japa
    (2016-08-02 08:01)
    Antoś odstąp od tego pomysłu. Zrujnujesz budżet do końca. Pomyśl, koedukacyje wojsko. Sołdaty zaczną ci się "parzyć" z markietankami. Dajesz im po 500, a ile z tego bachorów bedzie i znów po 500+. Chyba, ze wprowadzisz to co w Kijowie widziałem. Parzę , a tu maszerują przedszkolaki w mundurkach. Pytam co to, przedszkole kadetów, czy jak? Odpowiedż, jakiś ty głupi. To nieślubne najduchy generałów. Chyba, ze wojsko przejmie ten "urobek" po ćwiczeniach OT i bedziemy mieli kadry jak się patrzy.
  • ~czarnowidz
    (2016-08-02 19:23)
    Całkiem jak za furera Adolfa. Młodych, bezrobotnych Niemców wcielano do czegoś w rodzaju OT. Dawno mundur i parę groszy. Ładnie maszerowali z wyciągniętą ręką na imprezach. Pochodnie, w nocy, ładnie płonęły. Tak jak książki nieprawych artystów. Musztrę umieli dobrze. Wierni wodzowi do końca. Antek też strzeli sobie w głowę w razie przegranej OT? czy też jak po katastrofie smoleńskiej, umknie pierwszym dostępnym pojazdem z miejsca klęski Polski i narodu. Niecałe 40 mln,a teraz chyba już 35 mln Polaków dokopie Moskwie - największemu terytorialnie państwu na świecie. Ich żołnierz stale walczy i to w prawdziwych wojnach, na prawdziwym sprzęcie, wyprodukowanym w Federacji Rosyjskiej. Oj, obronią Polskę i naród żołnierze WOT-u. 45 tys. umiejących strzelać i mających dostęp do broni. Dostęp do broni mają pozostałe formacje wojskowe, policja, straż graniczna. Będziemy mieć w kraju USA. No a Rosja to już w ogóle się przestraszy nas. Całkiem jak Ukrainy, ISIS, Turcji, NATO, USA, Unii, Chin. Wydawanie naszych pieniędzy idzie Antoniemu dobrze. PIS kreuje etos martwych bohaterów, wykorzystanych przez dowódców na maksa. Piękna jest piosenka ,,Warszawskie dzieci". A potem znowu powstanie jakiś IPN i jakiś urzędas z IPN będzie dręczył tych co przeżyli działania poczęte, przez ludzi pokroju Antka. Czy to nie piękne, gdy inni giną za nasze słuszne ideały, leki, strachy. Ich śmierć nobilituje różnych idiotów przy żłobie. Naprzód młodzi Polacy, osłabić Moskwę, na czym zyska USA, ISIS, Chiny i Turcja. A gdy zostanie z Polski priwiślański kraju, to zafundujemy sobie wyjazd do USA. Wizy będą dalej obowiązywać. Nie szkodzi Polak potrafi. Antek będzie w USA i zorganizuje dla rodaków statki do przewozu nielegalnych imigrantów.
  • ~szogun
    (2016-08-11 18:08)
    Osiem tygodni na szkolenie? Coraz większe mam wrażenie że świat zachodu nie będzie umiał się bronić. Jestem świeżo po lekturze ksiażki Rekiny wojny, w której Guy Lawson opisuje historię, jak kontrakt opiewający na 300 milionów dolarów wygrało trzech ujaranych kolesi. Zamiast dostarczyć broń do Afganistanu wysłali im jakieś stare zardzewiałe badziewie.
  • ~hmmm
    (2017-09-05 20:19)
    Podejście PO - żyć ze wszystkimi w zgodzie i nie potrzeba przygotowań do wojny, podejście PiSu - konflikt ze wszystkimi dookoła i przygotowanie do wojny.

Może zainteresować Cię też: