Teorie spiskowe

Według spiskowych teorii, największe mocarstwa świata od dekad pracują nad urządzeniami, zdolnymi przejąć kontrolę nad umysłami ludzi. Istnieją nawet oficjalne dokumenty wojskowe potwierdzające chęć wprowadzenia przez lotnictwo USA broni "ograniczającej skuteczność przeciwnika i sztucznie przytłaczającej jego zdolności poznawcze". Tego typu technologie istnieją jak na razie jedynie w przestrzeni plotek i domysłów, choć towarzyszą temu również opowieści naocznych świadków…

Najbardziej znanym jest przywoływana na konferencji w szkole Rydzyka Amerykanka Cheryl Welsh. Twierdzi ona, że rząd USA testował na niej broń elektromagnetyczną mającą wpływać na myśli. Objawiało się to m.in. w taki sposób, że ludzie w otoczeniu byli dla niej bardzo niemili. Pluli w jej kierunku, przeklinali w jej obecności, byli opryskliwi – pisze newsweek.pl.

Wiarygodnych informacji brak.

Golden Eye

Broń, która dzięki wiązkom elektromagnetycznym jest w stanie unieruchomić wszelkie środki transportu, testowano w Norwegii. Tamtejsi naukowcy udowodnili, że ich wynalazek bez większych problemów destabilizuje komputer pokładowy samochodu.

Zdaniem badaczy, urządzenie znalazłoby zastosowanie m.in. w radiowozach, znacznie skracając pościgi za piratami drogowymi. Wiązki elektromagnetyczne byłyby w stanie unieruchomić także samoloty bezzałogowe.

Z powodu zbieżności z technologią, którą wykorzystywał James Bond, broń zaczęto nazywać Golden Eye.

Działo elektromagnetyczne

US Navy "railgun", działo wytrwale budowane i udoskonalane od 10 lat, pochłonęło do tej pory setki milionów dolarów. Konstruktorzy stworzyli broń pozbawioną ładunków wybuchowych, w której siłę niszczącą stanowi energia kinetyczna pocisku.

Chodź ostateczne testy tej broni nadal trwają, już dziś zajmuje ona pierwsze miejsca w rankingach militariów przyszłości. Działo kinetyczne skonstruowano specjalnie dla Floty Stanów Zjednoczonych i Amerykańskich Sił Lądowych.

Zasada jego działania jest prosta: pocisk zbudowany jest z przewodnika umieszczonego pomiędzy dwoma szynami podłączonymi do źródła zasilania. W momencie włączenia zasilania powstaje obwód szyna-pocisk-szyna, przez który płynie prąd o znacznym natężeniu. Obwód ten wytwarza silne pionowe pole magnetyczne. Na szyny oraz pocisk działa siła elektrodynamiczna starająca się rozsunąć szyny i wyrzucić pocisk. Szyny są zamocowane na stałe, więc siła elektrodynamiczna wykonuje pracę tylko względem pocisku.

Aktualne pomiary wskazują, że jest to energia rzędu 33 megadżuli. Moc dostarczona do działa jest w stanie rozpędzić pocisk do prędkości ośmiokrotnie przekraczającej barierę dźwięku (3600 m/s).

Mimo szeregu pochlebstw, które spływają na konstruktorów broni, nie da się ukryć, że działo posiada kilka wad. Po pierwsze jest niezwykle prądożerne. Aby wytworzyć 5 megaamperów prądu, trzeba wykorzystać odpowiednio wielkie i ciężkie źródła zasilania. Po drugie w trakcie wystrzału broń wytwarza bardzo korozyjną plazmę, która powoduje spore problemy z eksploatacją urządzenia - chociażby częstą wymianę szyn.

Ostateczna wersja ma strzelać z częstotliwością 12 pocisków na minutę, a każdy z pocisków będzie w stanie przelecieć nawet 320 kilometrów. Okręty US Navy mają być wyposażone w działa kinetyczne najdalej w 2025 roku.

Potęgę broni docenili nawet Rosjanie, określając ją jako broń XXI wieku.

Blitzer

Całkiem niedawno General Atomics (producent dronów MQ-9 Reaper) zaprezentował światu lądową wersję działa elektromagnetycznego o nazwie Blitzer. Konstruktorzy amerykańskiej firmy pracują nad bronią od 2007 roku i zdołali już zbudować w pełni działający prototyp.

Zdaniem firmy, prace nad projektem zostaną zakończone w ciągu 2-3 lat. General Atomics jest w trakcie testów z wykorzystaniem demonstratora technologii.

Blitzer to nie tylko samo działo, ale też przetestowany impulsowy system zasilania i pocisk wraz z sabotem (elementem prowadzącym). Wystrzeliwane przez ten system pociski przekroczyły pięciokrotnie prędkość dźwięku.

System jest zdolny do strzelania pociskami o potężnej energii kinetycznej na odległości przekraczające 400 km.