Podczas warszawskiej konferencji RoboScope, która odbyła się w dniach 28-29 listopada 2012 roku, przedstawione zostały wstępne założenia Krajowego Programu Strategicznego Bezzałogowych Pojazdów Lądowych.

Efektem przyszłościowego programu mają być konstrukcje podstawowych bezzałogowych platform lądowych: inżynieryjnej, towarzyszącej, transportowej, rozpoznawczej i bojowej.

Media

Założenia programu zostały opracowane na podstawie doświadczeń zebranych w Iraku, Czadzie i Afganistanie, a prace mają być finansowane z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Prof. Marian Łopatka, adiunkt Zespołu Maszyn Inżynieryjnych i Robotów WAT, zaznaczył na konferencji, że przyszłe roboty wojskowe muszą być tanie zarówno w produkcji, jak i użytkowaniu, a okres ich eksploatacji nie powinien przekraczać 10 lat.

Wymagania stawiane współczesnym robotom stoją zwykle ze sobą w sprzeczności.. Niektóre trzeba zredukować, a z innych zrezygnować, aby pojazd był tani i skuteczny – cytuje słowa profesora portal altair.com.pl.