Pierwsze prototypy karabinka AK-12 ujrzały światło dzienne w grudniu 2011 roku, po zaledwie sześciu miesiącach od rozpoczęcia prac nad tym nowym projektem. Prezentacja broni z udziałem wicepremiera Federacji Rosyjskiej odbyła się w styczniu 2012 roku. Niestety najnowsze badania ujawniły szereg niedociągnięć...

http://youtu.be/bqpVNLZA0W8

Dyrektor CNIITOCzMASzu (Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym Mechaniki Precyzyjnej) stwierdził, że w trakcie testów ujawniono pewną liczbę wad konstrukcyjnych nowej broni. Zasłaniając się umowami poufności Semizorow nie ujawnił, jaki charakter mają niedociągnięcia AK-12. Podkreślił jednak, że producent jest w stanie poprawić słabe strony rozwijanego w Iżewsku karabinka - informuje altair.com.pl.

Główny konstruktor Iżmasz, Władimir Złobin zapewnił, że AK-12 zostanie zmodyfikowany w taki sposób, aby bez większych problemów przejść kolejne badania przewidziane na drugą połowę 2013 roku. Rosjanom szczególnie zależy na pozytywnym zakończeniu prac nad AK-12, a to ze względu na duże zainteresowanie ze strony służb mundurowych na całym świecie.