Według raportu przygotowanego dla Kongresu USA, w posiadaniu amerykańskich sił zbrojnych znajduje się 7494 samolotów bezzałogowych. Stanowią one 40% wszystkich samolotów wojskowych - w 2005 roku było to zaledwie 5%.

W ciągu ostatnich 11 lat na zakup bsl przeznaczono 26 mld USD. Najwięcej jednostek Pentagon kupił w roku 2011.

US Navy do 2018 chce wdrożyć bsl na lotniskowce operujące na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Obecnie myśliwce i bombowce operujące na lotniskowcach mogą działać w odległości 800 km od platformy. Nowa opracowywana przez USA generacja bsl będzie mogła prawdopodobnie działać na dystansach ok. 2500 km od okrętu - informuje altair.com.pl.

US Navy / U.S. Navy photo

Większość amerykańskich bezzałogowych samolotów stanowią niewielkie systemy zwiadowcze typu Raven. US Navy dysponuje aż 5346 maszynami tego typu. W ich posiadaniu znajduje się także 161 Predatorów i Reaperów, które wykorzystywane są przez CIA m.in. w Pakistanie i Jemenie.

Według raportu, Amerykanie stracili w Iraku i Afganistanie 38 Predatorów i Reaperów. Raport wymienia również utratę jednego RQ-170 Sentinel w Iranie, prawdopodobnie w wyniku zakłócenia przez Irańczyków pokładowego odbiornika GPS i łączności ze stacją kontroli – podaje portal altair.com.pl