Czołg zaprojektowany przez Lema ma 10 m długości i 4 m wysokości, natomiast jego ciężar powinien wynosić około 220 ton. Maszyna swobodnie porusza się w terenie dzięki czterem, niezależnym wózkom gąsienicowym.

dziennikzbrojny.pl

Czołg ten, który można by nazwać pancernikiem lądowym, posiada prócz wieży przedniej, działowej, drugą, mniejszą, tylną, z działkiem bliźniaczem. (…) Pancerz przystosowany najlepiej do produkcji seryjnej byłby lany, co aczkolwiek zwiększa nieco ciężar przez gorszą jakość od walcowanego, umożliwia jednak wykonanie w ćwiartkach wzgl. ósemkach całości i prosty montaż - pisze Stanisław Lem w liście.

dziennikzbrojny.pl

Futurolog opisuje także uzbrojenie pancernika: W czterech rogach posiada on ponadto wieżyczki Km, których sektory ogniowe nakrywają się w szerokim promieniu.

Maszyna miała być napędzana silnikiem Diesla i zgodnie z przeznaczeniem pracować dla jednostek specjalnych.

W liście znajdujemy również informacje na temat innych pomysłów konstruktorskich Polaka. Lem pisze o projekcie ciężkiego działa, zamontowanego w półotwartej wieżyczce na platformie samochodowej oraz o pomysłach dotyczących opancerzenia. Brak odpowiedniego wykształcenia fachowego w zakresie teorii artyleryjskiej, balistyki, pancerzenia itp. uniemożliwia mi stwierdzenie ich wartości - podsumowuje Stanisław Lem.