Naukowcy z North Carolina State University stworzyli karalucha, który przemieszcza się podążając dokładnie wzdłuż trasy, wskazanej mu przez człowieka. Jak stwierdził uczestniczący w pracach badawczych lper Bozkurt, zastosowanie żywego stworzenia jest bardziej efektywne od konstruowania miniaturowego robota. Tworzenie robotów w tak niewielkiej skali wiąże się z wieloma trudnościami, które można obejść, wykorzystując karaluchy - informuje gadzetomania.pl.

W jakim celu można wykorzystać wynalazek? Autorzy zapewniają, że tego typu miniaturowe konstrukcje znajdą zastosowanie w niesieniu pomocy podczas katastrof. Zdalnie sterowane karaluchy wyprzedzają roboty pod względem przystosowania do trudnego środowiska.

Zestaw do zdalnego sterowania składa się z niewielkiego, przymocowanego do owada odbiornika i kilku połączonych z układem nerwowym karalucha elektrod. Ponieważ karaluch ma na odwłoku narząd, służący do wykrywania zawirowań powietrza, przymocowana do niego elektroda przesyła do układu nerwowego owada informację o wykryciu ruchu powietrza charakterystycznego dla zbliżającego się drapieżnika. Owad zaczyna wówczas przemieszczać się - podaje gadzetomania.pl.

Zobacz jak porusza się karaluch-cyborg.

http://youtu.be/gmbEX7zDzog