Opancerzony wóz bojowy „Terminator” Rosjanie zaprezentowali w czerwcu na międzynarodowej wystawie zbrojeniowej Eurosatory w Paryżu. Ważący 48 ton pojazd, o mocy silnika wynoszącej 1000 koni mechanicznych, został opracowany na podstawie podwozia czołgu T-72.

http://youtu.be/g1KVjMTDWOU

Na jego wyposażeniu znalazły się dwie armaty automatyczne 2A42 o szybkostrzelności 800 pocisków na minutę, dwie wyrzutnie pocisków kierowanych zestawu „Ataka-T”, dwa granatniki maszynowe AGS-17D oraz karabin maszynowy 6P7 lub 6P7K (PKMT).

Wicepremier Dmitrij Rogozin odpowiedzialny za rosyjski sektor zbrojeniowy zapewniał, że „Terminator” otworzy przed Rosją ogromne możliwości eksportowe. Jednak jak na razie zamówienie na ten nowoczesny wóz złożył jedynie Kazachstan. Kontrakt na dostawę dziesięciu maszyn podpisano już w 2010 roku, ale dotychczas dostarczono tylko trzy pierwsze egzemplarze.

Okazuje się także, że wóz wsparcia bojowego czołgów nie wejdzie nawet do uzbrojenia rosyjskiej armii. Początkowo Rosja deklarowała, że „Terminator” trafi do ich armii już w 2005 roku. Termin ten przesunięto jednak o 5 lat, aż w końcu ministerstwo obrony zrezygnowało z jego zakupu.

Powód? „Terminator” powstał w oparciu o przestarzałą sowiecką konstrukcję i nie jest już wystarczająco nowoczesny…