W swoich poszukiwaniach David Cundall bazował na dokumentach oraz opisach żołnierzy stacjonujących w 1945 r. w Birmie. Kilka dni temu ogłosił, że udało mu się określić położenie bazy RAF, a dzięki zdjęciom rentgenowskim zlokalizował miejsce zakopania myśliwców.

AP


12 fabrycznie nowych myśliwców Spitfire Mk XIV trafiło do Birmy w sierpniu 1945 r. Myśliwców nie można było jednak wykorzystać do działań przeciwko Japonii ze względu na odległość dzielącą birmańskie lotniska RAF od przeciwnika. Ich nieprzydatność oraz końcowa faza wojny sprawiły, że zadecydowano o zakopaniu maszyn. Podobny los spotkał prawdopodobnie kolejne 8 myśliwców, które dostarczono do Birmy w grudniu 1945 r.


David Cundall ma nadzieje, że maszyny są w dobrym stanie i po zakończeniu negocjacji z władzami Birmy, zostaną przewiezione do Wielkiej Brytanii.

Miejsce zlokalizowania samolotów utrzymywane jest w ścisłej tajemnicy, ze względu na ryzyko wydobycia maszyn przez innych poszukiwaczy. Cena sprawnego Spitfire`a wynosi obecnie ok. 2-3 mln USD, w zależności od wersji – podaje portal altair.com.pl.