Według półoficjalnej irańskiej agencji Mehr, szef lotnictwa Korpusu Strażników Rewolucji gen. Amir Ali Hajizadeh poinformował o rozpoczęciu budowy kopii amerykańskiego bezzałogowca stealth Lockheed Martin RQ-170 Sentinel. W grudniu 2011 Irańczykom udało się przechwycić i sprowadzić na ziemię bsl tego typu, wykonujący lot szpiegowski nad terytorium Iranu - informuje altair.com.pl.

Po doniesieniach o przechwyceniu bezzałogowca, amerykanie tłumaczyli, że Sentinel wraz z całym wyposażeniem powinien ulec autodestrukcji. Na zdjęciach samolotu (zademonstrowanego już kilka dni później) nie widać żadnych uszkodzeń.

O dostęp do amerykańskiego samolotu zabiegało kilka krajów, a szczególnie agresywni w tej kwestii mieli być Rosjanie i Chińczycy. Być może specjaliści z tych państw pomogli Irańczykom uzyskać dostęp do danych zaszyfrowanych w pamięci komputera pokładowego RQ-170, co miało się udać. O tym z kolei poinformował dowódca marynarki Korpusu Strażników Rewolucji kontradm. Ali Fadavi - podaje altair.com.pl.

Kontradmirał Fadavi stwierdził, że specjaliści zdołali odczytać zapisy związane z historią eksploatacji oraz przebiegu lotów. Według niego, lot podczas którego Korpus Strażników Rewolucji przechwycił Sentinela był pierwszą misją bezzałogowca w Iranie.