Mowa o broni czarnoprochowej, ładowanej rozdzielnie, która została zaprojektowana przed 1885 rokiem.

O jaką konretnie broń chodzi? Na to pytanie odpowiada portal pch24.pl. Najpowszechniejszymi są rewolwery kapiszonowe i takież karabiny, rzadziej strzelby i broń skałkowa. Oczywiście nie chodzi tu o egzemplarze zabytkowe, a powielające rozwiązania techniczne rodem z dziewiętnastego wieku. W produkcji tego typu broni specjalizują się Włosi i Hiszpanie. Przy czym większą estymą cieszą się produkty pochodzące ze słonecznej Italii - podaje portal.

>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>

Miłośnicy militariów, którzy chcieliby posiadać własną broń palną, zniechęcają się przy zakupie broni czarnoprochowej, sugerując się jej wiekiem. Jest to błędne myślenie. Broń ta doskonale nadaje się do strzelania relaksacyjnego, nie ustępuje współczesnym rodzajom broni pod względem celności.

Jest to broń niezawodna i nadspodziewanie celna. Typowy rewolwer kapiszonowy Colta, czy Remingtona daje w strzelaniu tarczowym wyniki wyższe niż pistolety używane powszechnie w wojsku, czy policji. Wojskowy karabin kapiszonowy ma celność porównywalną z karabinem Kałasznikowa, przy blisko dwukrotnie większej energii, tak więc doskonale nadaje się do strzelań tarczowych na sto metrów, a nawet do strzelań sylwetkowych na odległość trzystu metrów - informuje pch24.pl.

Według aktualnych danych, Polacy są właścicielami około dwustu tysięcy sztuk broni czarnoprochowej. Ze względu na liczne trudności biurokratyczne przemysł związany z tym hobby nie może liczyć na powodzenie w Polsce. Nie chodzi tutaj o produkcję samej broni, ale nawet akcesoriów. Jedyna polska fabryka posiadająca doświadczenie w produkcji czarnego prochu po wyczerpaniu zapasów magazynowych najprawdopodobniej zakończy produkcję. Większość czarnego prochu sprowadza się z Czech.