Wszystko dzieje się w ciągu minut. Wysiada internet. Milknie radio i telewizja. Gasną światła. Na liniach superszybkich pociągów dochodzi do kolizji. Piloci tracą łączność z kontrolą lotów. Dowódcy wojskowi dostają fałszywe rozkazy. Do pogrążonej w chaosie Korei Południowej wkracza armia północnokoreańska. Tak może wyglądać początek nowej wojny – podaje wyborcza.pl.

>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>

Komunistyczny rząd Pjongjangu wykorzystuje fakt, iż Korea Południowa posiada w wysokim stopniu rozwiniętą infrastrukturę (95% obywateli posiada dostęp do internetu). W marcu ubiegłego roku strony internetowe władz państwa oraz kilkadziesiąt innych południowokoreańskich witryn zaatakowano metodą Distributed Denial of Service. Jak podaje wyborcza.pl, metoda ta opiera się na bombardowaniu systemów żądaniami dostępu z zainfekowanych komputerów niewolników. Wirus tak zaprogramowano, by po dziesięciu dniach zatarł za sobą ślady: zniszczył siebie i komputery użyte do ataku, choć zwykle hakerzy wolą utrzymywać kontrolę nad zniewolonymi maszynami, by wykorzystać je do kolejnych zadań.

Miesiąc od tych wydarzeń, ponad 20 mln klientów banku Nonghyup straciło dostęp do swoich kont. Specjaliści wywiadu Południowej Korei nie mają wątpliwości co do kraju z którego pochodzili sprawcy ataku.

Narodowa Służba Bezpieczeństwa w Seulu odnotowuje 1,5 mln ataków hakerów dziennie, a 43% z nich obarczonych jest ryzykiem utraty tajemnic państwowych.

Co ciekawe, kraj który jeszcze w latach 70. był liderem w dziedzinie informatyki (pierwszy "minikomputer"), dziś uważany jest za ostatnią czarną dziurę na internetowej mapie świata. Jednak już dwie dekady temu Kim Dżong Il zaczął myśleć, jak wpisać komputeryzację w swoją strategię polityczną. W 1990 r. kosztem 530 mln dol. powołał Koreańskie Centrum Komputerowe - informuje wyborcza.pl

W 2009 r. Kim Dżong Il stwierdził, że podstawą prowadzenia nowoczesnej wojny jest informatyka, a nie pociski i paliwo. Cyberżołnierze są moją dumą, tak jak broń jądrowa - oznajmił.

Rekrutacja cyberżołnierzy rozpoczyna się w elitarnych szkołach podstawowych. Po przejściu całego procesu edukacji trafiają do jednostek walki cybernetycznej. Jak na Koreę Północną, żyją w bardzo luksusowych warunkach.
Kim Dżong Il finansuje hakerów z kilku powodów. Jest świadomy, że w wojnie konwencjonalnej ma małe szanse, może walczyć „z ukrycia” bez oficjalnego wypowiadania wojny oraz nie obawia się odwetu. Korea Północna w znikomym stopniu wykorzystuje nowe technologie.