Polskie firmy zbrojeniowe muszą mocno postawić na innowacje, by stanąć w szranki z międzynarodową konkurencją — takie zadanie przed szefami spółek z branży postawił Rafał Baniak, wiceminister skarbu. Ryszard Kardasz, prezes grupy Bumar Żołnierz, należącej do państwowej grupy Bumar, niedługo będzie miał się czym pochwalić – podaje pb.pl.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Pierwsze efekty realizowanego przez Bumar projektu o nazwie „Tytan” zostaną przedstawione już w marcu tego roku. Państwowa grupa pracuje nad systemem uzbrojenia i umundurowania przeznaczonego dla żołnierza przyszłości.

Jednym z celów projektu jest skonstruowanie hełmów posiadających sensory noktowizyjne, laserowe i termowizyjne umożliwiające pracę w nocy. Poza tym hełm będzie wyposażony w kamerę ( monitorującą i nagrywającą wszystko to co dzieje się na polu walki) oraz system swój-obcy.

Równocześnie w Fabryce Broni w Radomiu trwają prace nad budową nowego karabinu modułowego. Ma on zastąpić dzisiejszego beryla.

Idąc na akcję, żołnierz będzie mógł sam zmontować broń i dopasować długość lufy. Opracowujemy także model nowego pistoletu — mówi Ryszard Kardasz dla pb.pl. Nowoczesne rozwiązania bardzo szybko się starzeją. Dlatego też w pięcioletniej strategii, którą właśnie opracowujemy, zakładamy, że co roku będziemy wydawać około 30 mln zł na inwestycje w nowe technologie – dodaje prezes grupy Bumar Żołnierz.