Siły Powietrzne USA planują pozostawienie F-16 w służbie do roku 2025. W międzyczasie, w arsenale Stanów Zjednoczonych na szeroka skalę pojawią się myśliwce V generacji takie jak F-22 Raptor czy F-35. Dlatego by F-16 Falcon, który pozycjonowany jest jedna generacje niżej, mógł współpracować z nowocześniejszymi myśliwcami, jego wyposażenie musi ulec modernizacji – informuje serwis geekweek.pl

 
>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>
 

Modernizacja będzie dotyczyła głównie awioniki, instrumentów pokładowych oraz unowocześnienia systemów sterowania oraz odczytu radaru. Ostatnia wersja F-16 zostanie oznaczona literą V pochodzącą od słowa Viper (żmija) – tak potocznie nazywany jest samolot przez amerykańskich pilotów.

F-16V zadebiutuje przed szerszą publicznością na pokazach lotniczych w Singapurze, które rozpoczną się w tym tygodniu. Obecnie amerykański samolot wielozadaniowy, w różnych wariantach użytkowany jest w 26 krajach na całym świecie w tym w Polsce. Nasze lotnictwo wojskowe używa egzemplarzy w jednej z najnowocześniejszych wersji Block 52+ - podaje geekweek.pl.