Propozycje projektu Transformer zaprezentowane przez AAI oraz koncern Lockheed Martin zostały zaakceptowane przez DARPA, co oznacza, że w 2014 r. powstaną prototypylatających samochodów. Zgodnie z założeniami samochody będą mogły poruszać po asfaltowych drogach oraz w trudnym terenie, a czas zmiany w pojazd latający i odwrotnie będzie skrócony do minimum. Pojazdy wykonane będą z odpornych na ostrzałmateriałów, a ich obsługa nie będzie wymagała skomplikowanych przeszkoleń.


http://youtu.be/kPoCcrVdZuc


Samochód zaprezentowany przez Lockheed Martin będzie wyposażony w obracany układ napędowy. W powietrze mają wznosić go silniki umieszczone w ustawionych pionowo gondolach, które w trakcie lotu będą przyjmowały położenie poziome, jak w samolocie.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Projekt AAI przypomina śmigłowiec. Jeden z wirników zamontowany będzie na dachu auta, co umożliwi wznoszenie się w górę. Lot poziomy odbywał się będzie dzięki wirnikowi umieszczonemu z tyłu pojazdu.

Portal Daily Mail podaje, że obie propozycje są możliwe do zastosowania, ale o tym która z nich jest lepsza dowiemy się dopiero za kilka lat.

http://youtu.be/sM89cqrsLno