Nie ulega wątpliwości, że przyszłość należy do robotów. Samolot X-47B jest właśnie jednym z nich, tyle że wyposażonym w silnikodrzutowy. Myśliwiec stworzony został przez firmę Northrop Grumman do celów rozpoznawczo – uderzeniowych.


>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Samolot zbudowany w technologii stealth pozostaje niewidoczny dla radarów. Zainstalowany system komputerowy w pełni zautomatyzował operacje startu i lądowania - odbywają się one poprzez kliknięcie myszką w odpowiednią komendę przez osobę znajdującą się w centrum dowodzenia. Firma Northrop Grumaman informuje, że człowiek nie może kierować zdalnie maszyną i nie ingeruje bezpośrednio w jej lot.

Pierwszy lot X-47B odbył się na początku tego roku, a jak podaje portal Interia.pl, kilka dni temu oblatany został drugi model, nazwany Air Vehicle 2. Umożliwi to szybsze przeprowadzenie testów niezbędnych do wprowadzenia samolotów do armii. W ciągu badań zaplanowanych na ok. 2 lata wykonywane będą m.in. starty z lotniskowców, procesy automatycznego tankowania w powietrzu oraz akrobacje.

http://youtu.be/9LAdyEI_l3w