>>> Jegostrona.pl na Facebooku - polub i bądź na bieżąco!

1. Kaliber

Shutterstock

Na rynku dostępne są wiatrówki o 3 podstawowych wersjach kalibru: 4,5 mm, 5,5 mm oraz 6,35 mm. Największa liczba miłośników broni decyduje się na najmniejszy z wymienionych i jest to podyktowane zdroworozsądkowym podejściem do zakupu. Wybór kalibru 4,5 mm to:
- tańsze śruty (zazwyczaj pakowane po 500, a nie jak w przypadku 5,5 mm - po 250 sztuk),
- większa ilość gatunków śrutu,
- większa prędkość początkowa.


2. Wiatrówka łamana czy z naciągiem?

Obydwa rodzaje cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie, jednak zdecydowaną większość produkowanych wiatrówek stanowią te z klasycznie łamaną lufą. Klienci doceniają łatwość wkładania śrutu czy sprawdzania stanu lufy. Portal artelis.pl dla początkujących strzelców poleca właśnie taką wiatrówkę. Niewprawnym użytkownikom wiatrówek z naciągiem mogą przydarzyć się poważne konsekwencje… zwłaszcza jeśli zaopatrzą się w sprzęt produkcji chińskiej pozbawiony blokady spustu.

3. Kolba: do wyboru drewniana lub polimerowa

Dziś obok tradycyjnych wiatrówek z drewnianymi kolbami można znaleźć również te posiadające kolby z tworzywa sztucznego (najczęściej czarny polimer). Karabiny i pistolety tego typu posiadają mniejszą wagę i zazwyczaj są tańsze. Niestety tworzywo sztuczne szybko traci ładny wygląd i zaczyna pękać. Polecane są zatem kolby drewniane, najlepiej wykonane z drewna bukowego lub orzechowego.

4. Sprężynowa, na sprężone powietrze czy na dwutlenek węgla?

Wiatrówki o napędach innych niż sprężynowe charakteryzują się znacznie niższym wstrząsem podczas strzału, jednak posiadają kilka minusów. Trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami w eksploatowaniu. Wiatrówki na CO2 są łatwe w obsłudze, jednak posiadają kilka istotnych minusów:
- za kapsuły z CO2 trzeba dodatkowo płacić,
- ich wydajność maleje wraz ze spadkiem temperatury powietrza,
- wadliwa uszczelka to problem z uchodzącym gazem.
Unikniesz tych problemów kupując droższą wiatrówkę na sprężone powietrze. Do ładowania wiatrówek tego typu potrzeba dużego ciśnienia, zatem musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami: zakup pompki lub butli nurkowej (w zależności od rodzaju wiatrówki: PCA lub PCP).5. Luneta celownicza – snajperska precyzja

Shutterstock

Podstawowe przyrządy celownicze w typowej wiatrówce to muszka i szczerbinka. Aktualnie wszystkie karabinki wyposażone są dodatkowo w szynę, na której możesz zainstalować lunetę celowniczą. Najczęściej spotkasz się z tzw. „jaskółczym ogonem”, czyli nacięciem o szerokości 11 mm, w którym możesz zamocować lunetę. Jeśli chcesz, aby luneta spełniała twoje oczekiwania powinieneś wydać na nią więcej niż 100 zł. Cena w tym wypadku jest gwarancją odporności na wstrząs oraz większej precyzji strzału. Początkowym strzelcom odradza się inwestowanie w akcesoria tego typu. Lepiej kupić droższą, ale precyzyjniejszą wiatrówkę.

6. Śrut

Shutterstock

Pamiętaj, że wszystko dopasowujemy do potrzeb. Jeśli zależy ci na strzelaniu do tarczy z większych odległości powinieneś kupić śrut droższy, uznanej marki. Polecane firmy to EXACT, H&N. Pamiętaj: na większych dystansach stosujemy cięższe śruty. Zwróć również uwagę na ich kształt:
- płaskie główki wykorzystuj do strzelania do kartonowej tarczy z odległości 10-20 m
- grzybek – bardzo celny, sprawdza się na wszystkich dystansach
- szpic – wbija się do twardszych przedmiotów, jednak jest mniej celny


Inne gatunki z którymi możesz się spotkać to: śrut pirotechniczny, który wybucha po zderzeniu z celem, oraz śruty z twardego metalu.

7. Wycior

Istotnymi elementami podczas prawidłowej eksploatacji wiatrówki są czyszczenie i konserwacja. Odpowiednie preparaty i wyciory zabezpieczają metalowe oraz drewniane elementy, a także czyszczą lufę, dzięki czemu śrut nie utknie w jej wnętrzu, a strzały będą celne.

8. Karabinek czy pistolet?

Decydując się na zakup wiatrówki masz do wyboru formę karabinku lub pistoletu. Karabinki charakteryzują się dużo większą celnością, jednak z pistoletem poczujesz się prawie jak James Bond. W ostatnim czasie popularność zyskały niewielkie pistolety zasilane kapsułami CO2, które pozwalają na strzelanie bez przeładowywania wiatrówki. Podczas szybkich strzałów należy robić jednak przerwy, aby nie uszkodzić silikonowej uszczelki.

9. Bezpieczeństwo

Strzelanie z wiatrówki to sport i rekreacja, nie należy jednak zapominać, że mamy do czynienia z bronią. Nie jest to dobra zabawka dla dzieci i osób nieodpowiedzialnych. Podczas czyszczenia oraz ładowania wiatrówki należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli odkładasz wiatrówkę, to pamiętaj, żeby nie była naładowana. Wiatrówki dają dużo satysfakcji, wypracowujemy dzięki nim odpowiedzialność i koncentrację, a jeśli postępujemy rozważnie, to nie stanowią żadnego zagrożenia.