Eurocopter X3 to wielozadaniowa hybryda, która łączy w sobie dwie pożądane cechy statków powietrznych: gotowość do pionowego startu oraz dużą prędkość lotu. Helikopter wyróżnia się także oryginalną konstrukcją. Poza tradycyjnym silnikiem, wyposażono go także w dwa dodatkowe silniki turbośmigłowe, które zasilają układ pięciołopatkowego wirnika głównego oraz w dwa śmigła zainstalowane na skrzydłach krótkiej rozpiętości. Ta bardzo charakterystyczna budowa umożliwi śmigłowcowi osiąganie prędkości samolotu turbośmigłowego z zachowaniem zdolności do lotu wiszącego.

http://youtu.be/Qc_CKAC1ocs

Eurocopter X3 został zbudowany na potrzeby wojska, jednak eksperci stwierdzają, że można go wykorzystać w bardzo wielu sytuacjach, począwszy od patrolowania granic, transportu, krótkich lotów, a skończywszy na misjach ratunkowych czy wojskowych.http://youtu.be/hZ-ZC67EuhM

Współczesne helikoptery otrzymują miano szybkich w momencie, kiedy są w stanie przekroczyć granicę 300 km/h. Tę barierę z dużym zapasem pokonuje np. Sikorsky X2, który póki co jest najszybszym śmigłowcem na świecie. W ostatniej trzeciej fazie testów, które rozpoczęły się 20 października tego roku, Eurocopter X3 osiąga już prędkość 440 km/h. Wyścig o palmę pierwszeństwa trwa i sami przyznacie, że jest to prędkość zawrotna.