Pierwszy samolot tego typu polskie Siły Powietrzne otrzymały 24 marca 2009 r., drugi 26 kwietnia 2010 r., a trzeci - 16 listopada 2010 r. Czwarty Hercules wylądował w Powidzu w miniony piątek.

"Łącznie w bazie będzie 6 samolotów tego typu, otrzymanych przez Polskę w darze od Stanów Zjednoczonych: pięć po przeprowadzonym głębokim przeglądzie strukturalnym i modernizacji, oraz jeden nielatający, jako pomoc szkoleniowa" - powiedział PAP mjr Schmidt.

Samolot w najbliższym czasie przejdzie sprawdzenie stanu technicznego przez służby inżynieryjne 33. Bazy (tzw. Acceptance Inspection). Następnie, po załatwieniu formalności odbiorczych, będzie wpisany do polskiego rejestru statków powietrznych i rozpocznie służbę w Siłach Powietrznych RP.

Przylot ostatniego samolot tego typu spodziewany jest w czerwcu przyszłego roku.

Samoloty Hercules transportują ładunki i ludzi nie tylko do Afganistanu, w ramach zabezpieczenia Polskiego Kontyngentu Wojskowego, ale i po całej Europie, m.in. zabezpieczając ćwiczenia wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Latają też w misjach specjalnych np. na pokazach lotniczych, używane są do szkoleń spadochronowych i desantowania dużych pododdziałów.

Herculesy z bazy w Powidzu wchodzą w skład 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, na które składają się 8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie, 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, oraz Grupy Poszukiwawczo - Ratownicze w Świdwinie, Mińsku Mazowieckim i w Krakowie.