"O wiekach średnich w Toruniu przypomina wspaniała architektura Starówki, ale także liczne wydarzenia o historycznym charakterze. Kolejna edycja Medievaliów będzie okazją do pogłębienia wiedzy o przeszłości, ale także do przeżycia sportowych emocji oraz po prostu przyjemnego spędzenia wolnego czasu" - podkreśliła Julita Bojarska, koordynatorka imprezy.

Na festyn torunianie i turyści zaproszeni zostaną w sobotę przez zawodników biorących udział w walkach. Przejdą oni spod pomnika Kopernika do fosy zamkowej, gdzie rozpocznie się spektakl wprowadzający widzów w czasy początków państwa polskiego.

Widowisko "Dawno, dawno temu..." Teatru Rozrywki Trójkąt nawiązuje do przedstawień ulicznych pokazywanych na rynkach miast przez wędrownych aktorów. Przypomniane zostaną m.in. historie Piasta i Popiela, zaś do legend wplecione zostaną wątki fantastyczne.

W widowisku, obok aktorów wystąpią lalki, pojawią się też sztuczki kuglarskie. Na wzór średniowieczny publiczność zostanie wciągnięta do zabawy, a podkład muzyczny wykonywany będzie na dawnych instrumentach, takich jak lira korbowa, mandola czy drumla. Po spektaklu widzowie będą mogli przebrać się w historyczne stroje i poznać tajniki strzelania z łuku.

Medievalia będą okazją do obserwowania zmagań w Profesjonalnych Walkach Rycerskich. Łączą one w sobie zawody sportowe, elementy historyczne oraz widowisko.

Wśród technik, które stosować będą uczestnicy, znajdą się uderzenia bronią (mieczem, szablą albo toporem) lub tarczą, kopnięcia oraz elementy zapasów. Starcia odbywają się na ringu w trzech dwuminutowych rundach.

Regulamin zabrania m.in. uderzenia leżącego, ciosów w stopę, w kark czy zapasów w parterze. Zawodom towarzyszyć będą efekty pirotechniczne, fireshow oraz oprawa dźwiękowo-wizualna.

W tym roku w Toruniu odbędą się cztery walki, w których wezmą udział zarówno debiutanci, doświadczeni zawodnicy oraz mistrzowie. Na ringu pojawią się: Bartłomiej Kuś (Warszawska Akademia Miecza), Krzysztof Zarębski (Toruńska Szkoła Fechtunku), Krzysztof Olczak (Prywatna Chorągiew von Reihl - Łódź), Krzysztof Szatecki (Warszawska Akademia Miecza), Robert Szatecki (Warszawska Akademia Miecza), Mateusz Wnuk-Lipiński (Fabryka Świń; Bracia Herbu Gryf), Krzysztof Wantuch (Bracia Chędożnicy Bosi) oraz Emil Guz (Warszawska Akademia Miecza).