Według najnowszego badania Spy Shop, największej w Polsce sieci sklepów detektywistycznych, jeszcze chętniej niż przed rokiem, sięgamy po narzędzia do inwigilacji. Ogólne zainteresowanie tego typu działaniami wzrosło, w porównaniu do roku 2012, aż o 39 proc. Największa zmiana dotyczy podsłuchów telefonów. Obecnie rzadziej podsłuchiwane są telefony stacjonarne. O wiele częściej chcemy monitorować smartfony, które kryją w sobie zdecydowanie więcej wartościowych danych. W tej kategorii klienci najczęściej sięgają po narzędzia do monitorowania aparatów z systemem Android – mówi Paweł Wujcikowski, dyrektor zarządzający Spy-Shop.pl. Ogólny wzrost zainteresowania dla telefonów komórkowych wynosi prawie 50 proc. Porównując udział najpopularniejszych produktów, stanowią one już niemal 45 proc. w porównaniu do ok. 40 proc. w roku ubiegłym.

Lubimy wiedzieć i widzieć co się dzieje

Duży wzrost popularności dotyczy także minikamer, czyli urządzeń, które można łatwo ukryć w pomieszczeniu, pojeździe, ubraniu, a nawet w maskotce dziecka. Po tę kategorię produktów sięgamy o niemal 35 proc. częściej niż przed rokiem. Kamery wykorzystujemy głównie na dwa sposoby. Rodzice podglądają przy ich pomocy swoje dzieci, gdy nie ma ich w domu i pozostają pod opieką obcych. Można je także z powodzeniem ukryć w ubraniu i nagrywać wszystko, co dzieje się wokół. Nowoczesne mini i mikrokamery rejestrują obraz w jakości HD przy zachowaniu miniaturowego rozmiaru. Można je łączyć zarówno z rejestratorami wykorzystującymi karty pamięci do archiwizacji materiału wideo, jaki i z bezprzewodowymi nadajnikami – wyjaśnia Paweł Wujcikowski ze Spy-Shop.pl. Ich procentowy udział w wśród najpopularniejszych produktów jest niezmienny i nadal zajmują drugie miejsce w rankingu.

Materiały Prasowe

Monitoring pojazdów

Określeniem dokładniej pozycji pojazdów zainteresowane są nie tylko firmy, którym takie urządzenia pomagają sprawnie zarządzać flotą. Podłączenie do czujnika paliwa pozwala na uzyskanie informacji o spalaniu. Coraz częściej wykorzystują je także osoby prywatne, głównie jako dodatkowe zabezpieczenie pojazdu. W przypadku kradzieży można go łatwo namierzyć, a nawet zdalnie unieruchomić. Doceniają to firmy ubezpieczeniowe, które przewidują zniżki na ubezpieczenie autocasco, jeśli takie urządzenie zostanie zamontowane w pojeździe. Wzrost zainteresowania tym segmentem produktów wynosi prawie 24 proc.

Co w komputerze piszczy

Równie popularne, jak lokalizatory, są narzędzia do podsłuchiwania komputerów. Keyloggery, videograbbery, a nawet zaawansowane SpyLoggery, cieszą się 24-procentowym wzrostem zainteresowania. Tuż za nimi znalazły się miniaturowe dyktafony szpiegowskie (wzrost o 17,3 proc.) oraz podsłuchy (wzrost o 15,4 proc.). Ukrycie ich w niewidocznym miejscu lub pod ubraniem pozwala na dokładne śledzenie przebiegu poufnych rozmów.

Najważniejsze zmiany w stosunku do 2012 roku

Porównując zainteresowanie produktami rok do roku możemy dojść do wniosku, że Polacy chętnie sięgają po narzędzia zaawansowane technologicznie, jednak relatywnie łatwe w obsłudze. Programy monitorujące smartfony dają nam możliwość nie tylko podsłuchiwania rozmów, ale również sprawdzania zdjęć, czy aktualnej lokalizacji użytkownika, a przy tym są łatwe w obsłudze. Kamery wybieramy częściej od tradycyjnych podsłuchów, gdyż ich cena jest zbliżona, jednak oferują one dodatkowo zapis lub transmisję obrazu w wysokiej jakości. Jest to szczególnie ważne w przypadku zbierania materiału dowodowego – mówi Paweł Wujcikowski, właściciel Spy-Shop.pl.

Materiały Prasowe

Kto i po co podsłuchuje?

Z urządzeń szpiegowskich korzystają w takim samym stopniu firmy, jak i osoby prywatne. Jednak różnią się motywacją do podejmowania takich działań. Przedsiębiorstwa wykorzystują sprzęt detektywistyczny do zwiększenia bezpieczeństwa lub udowodnienia oszustw. Do tej kategorii należy również zaliczyć agencje ochroniarskie i biura detektywistyczne, które również wykorzystują te rozwiązania do prowadzenia swojej działalności. W przypadku osób prywatnych najczęściej chodzi o udowodnienie zdrady, zapewnienie bezpieczeństwa dziecku i rodzinie, a także dochodzenie swoich praw w przypadku nieuczciwego potraktowania przez np. pracodawcę.

Dziś każdy może sobie pozwolić na zakup urządzenia podsłuchowego. Ceny takiego sprzętu zaczynają się już od 100 złotych. Natomiast możliwości jakie oferuje dorównują gadżetom, które możemy oglądać w hollywoodzkich produkcjach. Jego popularność z pewnością będzie rosła w kolejnych latach, gdyż człowiek zawsze pozostanie nieufny i będzie potrzebował narzędzi, które pomogą mu upewnić się co do swoich przypuszczeń.