Nie wyobrażasz sobie życia bez ulubionej muzyki albo nauki języków obcych bez audiobooka? Tylko co zrobić, gdy nie można ich słuchać swobodnie w każdym miejscu? Jeśli jesteś aktywny i często przebywasz poza domem, to rozwiązaniem są dobre słuchawki. Nie oznacza to, że musisz wydawać fortunę - ekspert NEO24.PL, Aleksander Jaworski, podpowie Ci, czym się kierować, poszukując idealnych słuchawek.

Dobre słuchawki to niezastąpiony atrybut każdego melomana, ale nie tylko. Korzystamy z nich grając w gry komputerowe, rozmawiając przez internetowe komunikatory czy słuchając MP3 w drodze do pracy. Bez słuchawek nie moglibyśmy słuchać ulubionych dźwięków w każdym miejscu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego użytecznego gadżetu i wcale nie trzeba wydawać na niego fortuny – uważa Aleksander Jaworski z NEO24.PL.

Po pierwsze: czego chcesz słuchać?

W zależności od tego, czy chcesz korzystać ze słuchawek podłączonych do sprzętu przenośnego, komputera czy np. stacjonarnego źródła muzyki, masz kilka opcji wyboru. Do najpopularniejszych słuchawek w rozsądnej cenie należą modele douszne, przenośne i multimedialne. Powodzeniem wśród zwykłych użytkowników cieszą się też słuchawki DJ’skie, oczywiście ze średniej i niższej półki.

Słuchawki douszne - niezastąpiony atrybut miłośników słuchania muzyki w drodze do pracy lub szkoły, podczas joggingu czy spaceru. Dzięki mobilności zyskały uznanie głównie wśród aktywnych młodych ludzi, choć nie zapewniają jakości dźwięku na najwyższym poziomie. Są bardzo wygodne i mają niewielkie rozmiary. Umieszcza się je w uchu lub wewnątrz kanału słuchowego. Choć jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj słuchawek, to narażają one uszy na duże obciążenie, dlatego powinniśmy używać ich bardzo ostrożnie.

Słuchawki przenośne - jeszcze w latach 90-tych były najpopularniejszą odmianą słuchawek. Dwie końcówki połączone pałąkiem zakładanym na szyję lub głowę cieszyły się ogromnym powodzeniem. Są na tyle mobilne, że sprawdzają się podczas jazdy na rowerze czy na deskorolce, ale nie zapewniają takiej wygody użytkowania jak modele douszne. Nowszym rozwiązaniem jest odmiana typu clip-on, bez łączącego pałąka. Zakłada się je za pomocą specjalnych zaczepów na uszy.

Słuchawki multimedialne - trudno wyobrazić sobie bez nich rozmowę na Skype czy gry komputerowe. Ich konstrukcja opiera się na pałąku, a cechą charakterystyczną jest wbudowany mikrofon. Dzięki temu są częstym atrybutem pracowników ekip realizacyjnych w telewizji czy filmowców.

Słuchawki DJ’skie - jak widać, DJ’e doczekali się swojej własnej odmiany słuchawek. Polubią je trochę bardziej wymagający melomani, którzy mimo wszystko nie chcą wydawać dużych pieniędzy na profesjonalne słuchawki studyjne czy Hi-Fi. Za kilkadziesiąt złotych można kupić niezłe słuchawki, które oferują bardzo przyzwoitą jakość dźwięku. Ich zadaniem jest izolowanie osoby od wszelkich dźwięków napływających z zewnątrz, zatem muszą być starannie zabudowane
i bardzo wytrzymałe – odporne na uszkodzenia.

Po drugie: z kablem czy bez?

Standardowo słuchawki ze źródłem dźwięku łączy kabel, ale dla większej wygody wprowadzono modele bezprzewodowe. Dzięki technologii cyfrowej lub bluetooth można je połączyć z każdym urządzeniem przy pomocy stacji bazowej, a odległość, z jakiej łączą się urządzenia, jest większa niż w przypadku kabla -
w pomieszczeniu średnio 30 metrów. Warto pamiętać, że choć technologia bezprzewodowa jest wygodna, to jednocześnie bardziej podatna na szumy i zakłócenia w odbiorze dźwięku. Jeśli jednak nie zależy nam na najwyższej jakości odbioru, to warto rozważyć taki zakup. – mówi Aleksander Jaworski.

Po trzecie: parametry

Najistotniejsze z punktu widzenia Twojej decyzji zakupowej, będą parametry słuchawek.

Pasmo przenoszenia - inaczej przedział dźwięków oferowanych przez dany model – od najniższych do najwyższych. Pasmo określane jest w Hertzach (Hz). Przeciętny człowiek, którego słuch jest już trochę zniszczony, odbiera sygnały w przedziale ok. 30 Hz – 16000Hz. Dźwięki powyżej oraz poniżej tych wartości nie są przez niego odbierane i dla jakości dźwięku nie mają żadnego znaczenia. Najczęściej sklepy oferują słuchawki o parametrach 20 Hz – 20 kHz, które dla większości odbiorców są wystarczające.

Impedancja - mierzona w Omach, inaczej opór. Im jej wartość jest wyższa, tym słuchawki będą bardziej odporne na szumy i zakłócenia, ale też będą działały ciszej. Jeśli opór jest niższy – nastąpi większa podatność na szumy, ale jednocześnie słuchawki będą głośniejsze. Wyższe wartości impedancji mają odmiany służące do połączeń ze sprzętem stacjonarnym. Większość modeli na rynku posiada zakres impedancji 16-64 Om i są to odpowiednie wartości. Tym niemniej, zawsze warto dopasować impedancję słuchawek do parametrów urządzenia, z którym będą współpracować.

Efektywność - określa, z jaką skutecznością energia elektryczna przekłada się na poziom głośności słuchawek. 95 decybeli (dB) to dostateczna wartość, ale oczywiście jest wiele modeli o wyższej skali. Każdy z nas powinien rozważyć, na jaki poziom hałasu chce narażać swoje uszy.

Po czwarte: cena

Dla większości użytkowników cena jest najważniejszym parametrem wyboru - jest bardzo zróżnicowana w zależności od producenta, jakości czy przeznaczenia urządzenia. Najtańsze douszne słuchawki można kupić już za około 10 zł, choć ich cena może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla przeciętnego odbiorcy różnice w jakości dźwięku między poszczególnymi odmianami sprzętu są praktycznie nieodczuwalne.

Dlatego rozsądne jest wybieranie słuchawek z niskiej i średniej półki. Tak naprawdę każda z popularnych marek sprzętu AGD RTV – m.in. Panasonic, Sony, Creative, Philips, posiada szeroką ofertę – podsumowuje Aleksander Jaworski.