Biała Nokia Lumia 800 z systemem Windows ® Phone 7.5 stanowi idealne połączenie niepowtarzalnego wzornictwa oraz najlepszych funkcji społecznościowych. Urządzenie zapewnia także możliwość grupowania kontaktów, korzystania ze zintegrowanych wątków komunikacji oraz z szybkiej przeglądarki Internet Explorer 9.

Model ten wyposażony jest w zaokrąglony ekran AMOLED 3,7" ClearBlack, który płynnie łączy się z obudową oraz procesor 1,4 GHz z akceleracją sprzętową oraz procesorem graficznym. Nokia Lumia 800 oferuje również aparat z funkcją natychmiastowego udostępniania zdjęć i obiektywem wiodącej marki Carl Zeiss, możliwość odtwarzania wideo w jakości HD, 16 GB wbudowanej pamięci oraz dostęp do usługi SkyDrive pozwalającej na przechowywanie zdjęć i dokumentów w „chmurze”.

Lumia 800 jest wyposażona także w sygnowane marką Nokia funkcje opracowane z myślą o użytkownikach systemu Windows Phone. Wśród nich są Nokia Nawigacja - wszechstronna, bezpłatna nawigacja (PND) ze wskazówkami głosowymi i specjalnym menu samochodowym, a także Nokia Muzyka z MixRadio - bezpłatna, globalna aplikacja mobilna do strumieniowej transmisji muzyki za pośrednictwem kilkuset kanałów, włączając w to lokalny katalog i możliwość personalizacji kanałów. Windows Marketplace oferuje użytkownikom Lumia ponad 60 000 aplikacji do wyboru.