Warszawa

TOP 6: Zdumiewające zjawiska atmosferyczne

22 grudnia 2015, 10:48
Zjawisko zwane Morning Glory, powstaje tylko w jednym miejscu na świecie. Jego ojczyzną jest Australia – pojawia się tam cyklicznie od września do listopada w okolicy Zatoki Carpentaria i półwyspu Cape York. Żeby ją zaobserwować trzeba wcześnie wstać, jednak warto, bo to prawdziwy meteorologiczny fenomen. „Poranna chwała” jest chmurą, układającą się w charakterystyczny wał grubości 1-2 km szybująca z prędkością 60 km/h. Zazwyczaj osadzona jest na wysokości około 300 metrów nad ziemią, zdarza się jednak, że schodzi niżej – nawet na wysokość 100 m. Jej długość może dochodzić nawet do 1000 km!
Zjawisko zwane Morning Glory, powstaje tylko w jednym miejscu na świecie. Jego ojczyzną jest Australia – pojawia się tam cyklicznie od września do listopada w okolicy Zatoki Carpentaria i półwyspu Cape York. Żeby ją zaobserwować trzeba wcześnie wstać, jednak warto, bo to prawdziwy meteorologiczny fenomen. „Poranna chwała” jest chmurą, układającą się w charakterystyczny wał grubości 1-2 km szybująca z prędkością 60 km/h. Zazwyczaj osadzona jest na wysokości około 300 metrów nad ziemią, zdarza się jednak, że schodzi niżej – nawet na wysokość 100 m. Jej długość może dochodzić nawet do 1000 km! / Wikimedia Commons
Pogoda zaskakuje nie tylko skrajnie niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, ale także tymi, od których trudno oderwać oczy. Część z nich prawie nigdy nie występuje na naszej szerokości geograficznej. Zobacz pierwszą odsłonę galerii zdumiewających zjawisk atmosferycznych!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Tematy:
diabeł pyłowy Derecho pogoda Morning Glory piorun kulisty zjawiska atmosferyczne

Powiązane

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • haarp
  2014-05-16 10:48:18
  HAARP
  0
 • Jobtwojumac
  2014-05-23 18:03:23
  To samo raz przezylem na wczasach w Rowach,nadeszla taka dziwna hmura ktora sie walcowala jakby nadchodzil koniec swiata.
  1
 • z dalekiej norge
  2021-09-11 02:11:23
  Bron skalarna w akcji, a z normalnych ludzi zamierzaja zrobic wystraszonych Pajacow. Takie "urzadzenia" -- co jest znane -- sa w pn. norge, przy miescie Tromsø.
  0

Zobacz więcej