Wśród rolek najpopularniejszymi modelami są rolki fitnessowe, czyli tzw. rolki rekreacyjne. Są one przeznaczone dla początkujących. Zostały zaprojektowane do jazdy w umiarkowanym tempie, na długich i dobrze przygotowanych trasach.

Osoby, które nauczą się jeździć na modelach fitnessowych, mogą zastanowić się nad innymi rolkami, na przykład szybkościowymi, freestyle’owymi, służącymi do slalomu bądź do wykonywania różnego rodzaju trików. Główne różnice to płoza, twardość kółek i ich wielkość, rodzaj łożysk – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Paweł Wincenty, dyrektor marki Oxelo z firmy Decathlon.

Osoby dopiero rozpoczynające przygodę z rolkami powinny zdecydować się na modele z mniejszymi kółkami, o średnicy między 78 a 82 milimetrów, oraz z kompozytową płozą. Zaawansowani rolkarze mogą sięgnąć po aluminiowe płozy oraz większe kółka.

Na takich rolkach będziemy w stanie rozwijać większe prędkości i będziemy mieli lepszą stabilność, będzie nam się po prostu lepiej i szybciej jeździło – tłumaczy Wincenty.

Nie ma dużych różnic w rolkach przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn. Poszczególne modele różnią się głównie wyglądem, designem i kolorem, po prostu są dopasowane do gustu użytkowników. Czasami rolki damskie są nieco szersze, ponieważ kobiety mają minimalnie szerszą stopę od mężczyzn. Oprócz tego, by rolki były atrakcyjne wizualnie, musimy czuć się w nich komfortowo i bezpiecznie.

Zdecydowanie bardziej polecam rolki wiązane z zapięciem i rzepem. Rolki, które mają tylko zapięcie, będą niewygodne, będą się luzowały, nie będziemy odczuwali w takich rolkach komfortu. Jeżdżąc na rolkach, najczęściej lecimy do przodu bądź do tyłu. Najbardziej naturalnym odruchem jest wystawienie rąk bądź do przodu, bądź do tyłu. Dlatego powinniśmy chronić swoje ręce, zaopatrując się w ochraniacze, przede wszystkim na nadgarstki – przekonuje Wincenty.

Rodzice, którzy pragną pasją do jazdy na rolkach zarazić swoje dzieci, powinni zdecydować się na modele rekreacyjne z regulowanym rozmiarem. Na rynku są dostępne rolki, w których można regulować rozmiar buta nawet do czterech rozmiarów wzwyż, dzięki czemu rolki rosną razem z dzieckiem.