Igrzyska Ognia i Stali czyli Mistrzostwa Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich to największa tego typu impreza sportowa w Europie. Przybyło na nią 600 rekonstruktorów nie tylko z Polski, ale również z Niemiec, Austrii i Danii. W starciach udział wzięło 110 rycerzy, którzy walczyli w trzydziestostopniowym upale, nie szczędząc sił i zdrowia. W ciągu 2 dni rywalizacji doszło do kilku kontuzji, jednak, pomimo groźnie wyglądających ciosów i upadków, żaden z walczących nie odniósł poważniejszych ran.

Media

Bardzo się cieszę, że tegoroczne Igrzyska Ognia i Stali cieszyły się tak dużą popularnością i uznaniem widzów. To potwierdza, jak ważne i potrzebne są niestandardowe wydarzenia. Nie wyobrażam sobie, żeby w przyszłym roku nie było z nami rycerzy – powiedział wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Jarosław Dąbrowski.

W koronnej dyscyplinie 1 vs 1 tytuł Mistrza Polski wywalczył Marcin Waszkielis (Warszawska Akademia Miecza), pokonując w boju Bartłomieja Kusia (Warszawska Akademia Miecza). W walkach grupowych 5 vs 5, po zaciętej walce z pomorską Fabryką Świń, złoty medal zdobyła drużyna Klub Sportowy Rycerz Sieradz. Warszawska drużyna Cannabis Dei zajęła 3 miejsce.

W tzw. małej bitwie czyli w bohurtowej walce 21 vs 21 zwycięstwo i chwałę odniosła warszawsko-pomorska drużyna Cannabis Factory. Natomiast Mistrzem Polski w kruszeniu kopii został Jan Gradoń.

To fantastyczne, że walki rycerskie cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Ja sam od lat zajmuję się propagowaniem tego sportu i jestem pod wrażeniem organizacji Igrzysk Ognia i Stali – powiedział Anton Trubnikov, President of Historical Medieval Battles International Association.

Media

Widzowie, którzy tłumnie zebrali się w weekend na Forcie Bema podziwiali nie tylko sportowe zmagania rycerzy. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje – dzieci mogły zapolować na trolla, spróbować swoich sił w fechtunku oraz skorzystać z bardziej współczesnych zabaw. W średniowiecznym obozie rzemieślników można było zakupić pamiątkę oraz pożywić się jadłem przygotowywanym według dawnych receptur.