Heliskiing to po prostu jazda na nartach, z tą różnicą że trasy zjazdu nie zostały wcześniej przygotowane. Do punktu startowego miłośnicy sportów zimowych są transportowani helikopterem. Po dotarciu na szczyt, kiedy śmigłowiec oddali się na bezpieczną odległość, narciarze zakładają sprzęt i ruszają na śnieżne stoki. Sport ten nie należy do łatwych: puszysty śnieg zmusza narciarzy do wykorzystywania specjalnej techniki jazdy i odpowiedniego sprzętu.

>>> Jegostrona.pl na Facebooku – polub i bądź na bieżąco >>>


Wbrew pozorom sport ten nie jest ekstremalnie niebezpieczny. Organizator takich wyjazdów do doliny Bella Coola w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, Bear Steiner, mówi, że: Zjazdom towarzyszy pewne ryzyko, ale prawdopodobnie nie większe niż codzienna jazda autem po zatłoczonym mieście. - czytamy na portalu banzaj.pl.

Zjazdy po nieubitym śniegu wymagają odpowiednich nart. Narty do heliskiingu są szersze i mają odwrócone wygięcia. To rozwiązanie jest wzorowane na budowie nart wodnych . Wygięte końce nart czy deski snowboardowej świetnie zdają egzamin i ułatwiają jazdę po puchu - tłumaczy Bear Steiner. Do podstawowego wyposażenia należą także: kask, gogle, ciepła i wodoodporna odzież oraz zestaw antylawinowy (nadajnik, plecak typu air bag, łopata i sonda lawinowa).

Sport ten bije rekordy popularności wśród Amerykanów. Najczęściej uprawiany jest w Kolumbii Brytyjskiej i na Alasce oraz w Górach Skalistych, Nowej Zelandii, Himalajach czy Szwajcarskich Alpach. Co ciekawe heliskiing ze względów ekologicznych został zakazany we Francji.

Shutterstock


Helisking nie należy do tanich rozrywek. Tańszy pakiet dla grupy dziesięcioosobowej kosztuje ok. 30 tys. zł., a pakiet najbardziej ekskluzywny, który obejmuje noclegi w luksusowych hotelach dla czterech osób to wydatek ok. 180 tys. zł… Jednak trzeba pamiętać, że każdy z tych pakietów obejmuje przeloty w obie strony z Vancouver do Bella Coola, siedem noclegów, przewodnika, wyżywienie, transport na terenie doliny oraz oczywiście sprzęt narciarski – pociesza organizator.

http://youtu.be/8hrvgHJYLWU